• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 04/01/2023

καλησπέρα, εχω εδω και δυο χρονια που παθαινω συνεχεια κολπιτιδεσ απο gardenella. Εχω κανει πολλεσ φορες θεραπεια με αντιβιωση και παλι το επομενο μηνα εμφανιζεται. Εχω καταλαβει οτι εμφανιζεται παντα 4-5 μερεσ μετα την περιοδο. τι μπορω να κανω?

13 ειδικοί απάντησαν

  • ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΜΟΛΥΝΣΕΙΣ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Υπαρχουν προβιοτικα και ρυθμιστες του pH και της χλωρίδας του κολπου

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • Υπάρχουν διάφορες θεραπείες για τις υποτροπιάζουσες βακτηριακές κολπίτιδες. Πρέπει να εξεταστείτε και να γίνει μια καλλιέργεια κολπικού υγρού. Πιθανώς να δώσει λύση η χρήση κολπικών σκευασμάτων γαλακτοβακίλων ή μικρές δόσεις αντιβίωσης που καλύπτουν την Gardnerella, μετά από κάθε περίοδο για χρονικό διάστημα 6 μηνών.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Θα πρέπει να γίνεις εμπεριστατωμένη θεραπεία και στο σεξουαλικό σύντροφο καθώς και καλό σιδέρωμα των εσωρούχων των σεντονιών

    Μιχαλάτος Σπύρος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πλατεία Βικτώριας

  • Υπάρχει κυκλική θεραπεία 3 μηνών για υποτροπιάζουσες βακτηριακές κολπίτιδες.

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • Χρειάζεται επίσκεψη σε γυναικολόγο με ολιστική προσέγγιση

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπερα και χρονια πολλά, καλή χρονια.
    Το πιθανότερο ειναι οτι έχει γίνει κάτι λάθος στην αρχική αντιμετώπιση της θεραπείας με αποτέλεσμα να έχουν αναπτυχθεί ανθεκτικά στελέχη στο θεραπευτικό σχήμα που σσς δίνεται η να συνυπάρχει και άλλο μικροβιακό φορτίο που δεν ανιχνεύεται ( όπως συχνά συμβαίνει με το Ureaplasma ). Οποτε το καλυτερο που έχετε βα κάνετε εινσι μια καλή γυνσικολογικη εξέταση και πιστεύω οτι το πρόβλημα σας θα λυθεί μια κσι έξω. Πιστεύω να σας κάλυψα.

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να γίνει ένας γυναικολογικός έλεγχος με επαναληπτική λήψη καλλιεργειών κολπικού υγρού. Υπάρχουνε πολλές θεραπείες καθώς επίσης και σκευάσματα προβιοτικών ειδικά για τον κόλπο που βοηθούν στην αποκατάσταση της χλωρίδας.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Αγαπητή φίλη.
    Κάτι δεν γίνεται σωστά.
    Θα πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου, να πάρεις την κατάλληλη αγωγή για 15 ημέρες και από το στόμα και κολπικά, μαζί και ο σύντροφός σου.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα, κάποιες φορές οι επαναλαμβανόμενες κολπίτιδες χρειάζονται εκτός από την αρχική θεραπεία και κάποια θεραπεία συντήρησης για αρκετούς μήνες. Συζητήστε το με έναν γυναικολόγο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΗ--ΜΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ--ΚΟΛΠΙΤΙΔΑ ΑΠΟ GARDNERELLA, ΤΟΤΕ Η ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΗΣ, Η ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΑ. ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ..

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλημέρα σας καλό θα είναι να γίνει καλλιέργεια και να δούμε όλες τις καλλιέργειες από κοντά και τις θεραπείες που περνάτε

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλημέρα σας και καλή χρονιά. Θα χρειαστεί να κάνετε μια θεραπεία με προβιοτικά για να ενισχυθεί η χλωρίδα του κόλπου.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια