• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 02/08/2023

Καλησπέρα.. Έκανα καλλιέργεια ούρων και βγήκε το μικρόβιο ecoli παίρνω ζιναντολ μετά ενόχληση ξανά κάνω και καλλιέργεια κόλπου μεγάλη ανάπτυξη ίδιο μικρόβιο... Πάλι ενοχλήσεις σαν μύκητες κολπίτιδα... Κολπικά όμως ενώ έπαιρνα προβιοτικα... Πρέπει κι σύζυγος να πάρει αντιβίωση? Κάνεις γιατρός δεν μου είπε... Να ξανακάνω καλλιέργειες αν έφυγε μικρόβιο και αν βγήκαν μύκητες από αντιβίωση?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Μάλλον μύκητες

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα. Εφόσον έχετε επαφές χωρίς προφύλαξη και το μικρόβιο βρέθηκε στον κόλπο καλό θα είναι να πάρει την αγωγή και ο σύντροφος. Συμβουλευτείτε ξανά τον Γυναικολόγο σας.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Κανονικά πρέπει να ξανακάνετε καλλιέργεια 15 ημέρες μετά το τέλος της αγωγής κ καλο θα ήταν να πάρει κ ο σύζυγος.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα, ο σύζυγος δεν χρειάζεται να πάρει αντιβίωση. Αν έχετε ακόμα ενόχληση θα πρέπει να επαναλάβετε τις καλλιέργειες ούρων και κόλπου μετά από 14 ημέρες.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να δείτε κάποιον γυναικολόγο που θα σας πάρει ένα πλήρες ιστορικό, θα σας εξετάσει και θα κρίνει εάν χρειάζεται ή όχι να ξανακάνετε καλλιέργεια. Επίσης, έτσι θα σας δοθεί η ευκαιρία να λύσετε όλες τις απορίες σας και να ξέρετε τι θα κάνετε από εδώ κ πέρα. Εύχομαι να βοήθησα με την απάντηση μου. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου