• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 23/03/2023

καλημερα σας. έπειτα από καλλιέργεια βρέθηκε μυκητας candida albicans. μου χορηγήθηκε pevaryl vag για 3 ημέρες και stabilanol 1 χαπι καθημερινα για 1 εβδομάδα. τα συμπτώματα σχετικά υποχώρησαν αλλά δεν έφυγαν τελείως. τι άλλο θα μπορούσα να κάνω? σας ευχαριστώ πολύ

8 ειδικοί απάντησαν

  • Κανονικά μετά τη θεραπεία μιας εβδομάδας θα πρέπει να αφήσετε ένα χρονικό διάστημα και να ξαναπάρετε πάλι θεραπεία για να φύγουν και τα σπόρια

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Θα πρέπει να σας εξετάσω και εφόσον η μυκητίαση επιμένει, θα χορηγηθεί εκ νέου αγωγή καθώς και κολπικά προβιοτικά. Επίσης πρέπει να λάβετε κάποιες οδηγίες συμπεριφορικές για την αποφυγή των υποτροπών των μυκητιάσεων.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Γεια σας μπορείτε να επαναλάβετε την κολπική θεραπεία

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλλιέργεια κολπικού για Χλαμύδα ουρεοπλασμα και μυκοπλαμσ

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Δυστυχώς, δεν γνωρίζω πόσο καιρό έχετε που ολοκληρώσατε τη θεραπεία για να είμαι πιο συγκεκριμένος στην απάντηση μου. Εάν όμως μόλις την τελειώσατε κάντε λίγο υπομονή και νομίζω μέρα με τη μέρα θα νιώθετε καλύτερα. Εάν μάλιστα περιμένετε σύντομα περίοδο δείτε πως θα είστε αφού αυτή τελειώσει καθώς συχνά αυτό βοηθάει στην καταπολέμηση του μύκητα. Εάν δεν ισχύουν ή δεν συμβούν τα παραπάνω μιλήστε με το γυναικολόγο σας μήπως χρειάζεται να σας ξαναδεί. Ελπίζω να σας καθησύχασα και να βοήθησα. Καλή συνέχεια και περαστικά σας.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Αγαπητή φίλη.
    Μπορείς να επαναλάβεις την αγωγή με το κολπικό υπόθετο αμέσως μετά την επόμενη περίοδο.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται ένα προσεκτικό ιστορικό και αλλαγή αντιβίωσης, αν όντως είναι μύκητες

    Τζαχρήστα Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καινούργια καλλιέργεια 14 μέρες μετά την ολοκλήρωση της αγωγής.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα