• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 28/11/2022

Τους τελευταίους μήνες η αρρυθμιες έχουν ελαττωθει, μπορώ να κανω ablation;

14 ειδικοί απάντησαν

  • Κατάλυση (ablation) μπορεί να γίνει εφόσον την κρίνει ο ειδικός επεμβατικός καρδιολόγος εφικτή και εφόσον έχετε έντονα ενοχλήματα ή θέλετε να εξαλείψετε την αρρυθμία.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Εφόσον το συστήσει ο αρρυθμιολογος και κατόπιν holter ρυθμου.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Βεβαίως και μπορείτε. Εξαρτάται βεβαιως από το είδος των αρρυθμιών και τον ασθενή

    Καρανίκας Σταύρος

    Καρδιολόγος

    Ιλίσια

  • ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ. Η ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ABLATION ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΚΟΛΠΙΚΗΣ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΤΙΟΥ ΤΗΣ ΑΡΡΥΘΜΙΑΣ. ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ-> ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ ABLATION, ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΙΤΑΙ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΛΠΙΚΗΣ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ, ΑΥΤΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Θα πρέπει να συζητηθεί με τον αρρυθμιολόγο σας.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Το ablation έχει συγκεκριμένες ενδείξεις.

    Ματζίρης Ιωάννης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Περαία

  • Καλημέρα σας. Βεβαίως αφού μιλάμε για κάποια μορφή αρρυθμίας που επιδέχεται ablation αυτό μπορεί να γίνει. Πολύ περισσότερο αν κατά τη διάρκεια των αρρυθμιών υπάρχουν συμπτώματα και εξάλλου θα προηγηθεί πλήρης μελέτη της περίπτωσης μέσω της λεγόμενης ηλεκτροφυσιολογικής εξέτασης (Η.Φ.Ε.)

    Αγγελόπουλος Παναγιώτης

    Καρδιολόγος

    Κύμη

  • Ίσως να μην κάνατε τίποτα

    Κάββουρας Χαράλαμπος

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Εξαρτάται από το είδος των αρρυθμιών που έχετε. Θα πρέπει να συμβουλευτείτε τον ιατρό σας γι΄αυτό.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα, η ερώτησή σας είναι πολύ γενική. Τι είδους αρρυθμίες έχετε;

    Γεωργίου Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Παρόλο την μείωση που μπορεί να έχει ο αριθμός των αρρυθμιων αν επηρεάζουν την καθημερινή ζωή μπορεί να γίνει ablation

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Αν εχετε καταγεγραμμενη ταχυκαρδια και συχνα επεισοδια που επηρεαζουν την ποιοτητα της ζωης σας, φυσικα.

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας. Φυσικά και μπορείτε να κάνετε ablation, το θέμα είναι κατά πόσο το ablation θα έχει πραγματικό όφελος αλλά και τι κίνδυνο έχει για επιπλοκές, καθώς είναι μια επεμβατική διαδικασία . Για να μπορούμε να το απαντήσουμε αυτό πρέπει να ξέρουμε ποια ακριβώς αρρυθμία έχετε, πόσο είναι πραγματικά το αρρυθμιολογικό φορτίο (πόσο συχνή είναι η αρρυθμία), αν παίρνετε φάρμακα για την αρρυθμία και αν αυτά τα φάρμακα σας προκαλούν παρενέργειες (ή αν υπάρχει κίνδυνος για παρενέργειες στο μέλλον). Γνωρίζοντας αυτές τις πληροφορίες, θα μπορούσα να σας απαντήσω πιο συγκεκριμένα.

    Τασσόπουλος Ανδρέας

    Καρδιολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Το ablation είναι μια τεχνική κατάλυσης του υποστρώματος των αρρυθμιών. Η μείωση τους έχει να κάνει με μια προσωρινή τροποποίηση του συνήθως μέσω φαρμακευτικής αγωγής. Παρ´ολα αυτά το υπόστρωμα παραμένει και άρα μπορεί να καταλυθεί

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Καρδιολόγος

    Κηφισιά