• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 12/11/2022

Η ηλεκτρική καρδιακή ανάταξη είναι επώδυνη;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι συνήθως. Γίνεται με ολική αναισθησία.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Γίνεται με αναισθησία

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Καρδιολόγος

    Γλυκά Νερά

  • ΟΧΙ, ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ("ΜΕΘΗ") ΚΑΙ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΗΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑΣ (ΜΙΔΑΖΟΛΑΜΗ) ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΜΝΗΣΙΑ (ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΟΥΣ), ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΥΜΑΤΑΙ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΥΤΕ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ.

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Γίνεται με μέθη.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας. Η ηλεκτρική καρδιακή ανάταξη της κολπικής μαρμαρυγής δεν είναι ουσιαστικά επώδυνη, γιατί κατά τη διάρκειά της ο ασθενής βρίσκεται υπό την επήρεια της λεγόμενης "μέθης" με τη βοήθεια κατάλληλης αγωγής και έτσι δεν αισθάνεται πόνο, ούτε θυμάται ουσιαστικά το γεγονός. Αν κάτι τέτοιο συνέβαινε εν πλήρη εγρηγόρσει, τότε μόνο θα πονούσε.

    Αγγελόπουλος Παναγιώτης

    Καρδιολόγος

    Κύμη

  • Οχι άμα γίνεται η υπό αναισθησία

    Κάββουρας Χαράλαμπος

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Πριν τη διενέργεια ηλεκτρικής ανάταξης χορηγείται στον ασθενή ήπια καταστολή ώστε να μην νιώσει κάτι. Κάτι αντίστοιχο με αυτό που δίνουμε όταν κάνουμε γαστροσκόπηση ή κολονοσκόπηση.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • ΟΧΙ .ΓΙΝΕΤΕ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙ ΜΕΘΗ

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Γίνεται υπό αναισθησία οπότε όχι δεν είναι επώδυνη

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Γινεται με χορηγηση αναισθησιας. Δεν ειναι επωδυνη

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Καλημέρα. Όταν διενεργείται ηλεκτρική αναταξη στον ασθενή χορηγούμε μέθη (δεν χρειάζεται διασωληνωση). Έτσι ο ασθενής όταν ξυπνήσει δεν έχει καταλάβει τίποτε. Χωρίς μέθη η διαδικασία θα ήταν πολύ δυσάρεστη.

    Καρανίκας Σταύρος

    Καρδιολόγος

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. Η ανάταξη αρρυθμιών με χορήγηση ηλεκτρικού ρεύματος γίνεται με τον ασθενή σε κατάσταση καταστολής, ενώ χορηγούνται και αναλγητικά φάρμακα. Συνεπώς, ο ασθενής δεν "αντιλαμβάνεται" την όλη διαδικασία και δεν έχει μνήμη του γεγονότος, ενώ ο πόνος μετά την αφύπνιση είναι μηδαμινός ή ελάχιστος. Είναι μια ασφαλής, αποτελεσματική και χωρίς μεγάλο κόστος διαδικασία.

    Τασσόπουλος Ανδρέας

    Καρδιολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Η προγραμματισμένη ηλεκτρική ανάταξη γίνεται με μέθη παρουσία αναισθησιολόγου και συνεπώς δεν είναι επώδυνη για τον ασθενή.

    Ευκαρπίδης Ευάγγελος

    Καρδιολόγος

    Καλαμαριά

  • Η ηλεκτρική ανάταξη δεν είναι επώδυνη καθώς πραγματοποιείται με μέθη.

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Καρδιολόγος

    Κηφισιά

  • Οχι, γίνεται με συνδρομή αναισθησιολόγου και καταστολη, όποτε δεν είναι επωδυνη

    Ψώχιας Πολύκαρπος

    Στρατιωτικός Ιατρός - Ειδικός Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • η ηλεκτρική καρδιακή ανάταξη είναι επώδυνη αν γίνει χωρίς μέθη. Για τον λόγο αυτό, ο ασθενής, πριν την ανάταξη λαμβάνει ήπια καταστολή και η διαδικασία γίνεται σε ασφαλές περιβάλλον με συνεχή ηλέκτροκαρδιογραφική παρακολούθηση καθώς και καταγραφή ζωτικών σημείων.

    Γεωργίου Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Αγία Παρασκευή