• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 03/01/2023

Καλησπερα! Η γιαγια μου, ετων 79, πασχει απο κολπικη μαρμαρυγη. Τον τελευταιο χρονο εχει επεισοδια λυποθυμιας. Λυποθυμαει χωρις καποια προειδοποιηση και μετα απο 2-5 δευτερολεπτα επανερχεται, χωρις δυστυχως να θυμαται τι εχει προηγηθει. Υπαρχει πιθανοτητα να ευθυνεται η μαρμαρυγη για αυτα τα αποτελεσματα; Ευχαριστω εκ των προτερων!

18 ειδικοί απάντησαν

  • Πιθανόν κάνει λιποθυμικά επεισόδια λόγω διαταραχών του καρδιακού ρυθμού. Πρέπει να γίνει αναθεώρηση της φαρμακευτικής αγωγής και Ηοlter ρυθμού.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Θα μπορούσε εάν είναι πολύ γρήγορη η κολπική μαρμαρυγή , αλλά δεν είναι ιδιαίτερα πιθανό. Το πιθανότερο είναι να υπάρχει κάποιο άλλο αρρυθμιολογικό πρόβλημα όπως διακοπές στον καρδιακό ρυθμό που για την διάγνωσή τους θα χρειαστεί ένα χόλτερ ρυθμού.
    Σας ευχαριστώ

    Χάραρης Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Καλαμάτα

  • Είναι το πρώτο πράγμα που θα σκεφτούμε. Παίρνει αντιπηκτικά;

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Το πιθανότερο είναι οτι κατά διαστήματα κάνει παύσεις και χρειάζεται βηματοδότη, αφου μελετηθούν οι διακυμάνσεις του ρυθμού με holter.

    Αποστολόπουλος Θεόδωρος

    Καρδιολόγος

    Μαρούσι

  • Να της βάλεις άμεσα holter ρυθμού, γιατί ενδέχεται ή να πρέπει να τροποποιηθεί η θεραπεία της, εάν λαμβάνει βραδυκαρδική αγωγή ή να έχει ανάγκη τοποθέτησης μόνιμου βηματοδότη.

    Βασίλειος Βαχλιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Πατήσια

  • Πιθανότητα υπάρχει. Δηλαδή, είτε επειδή στα πλαίσια της αρρυθμίας είτε από καποιο φάρμακο για την μαρμαρυγη ή άλλο, συμβαίνουν παύσεις στον ρυθμό που προκαλούν λιποθυμία. Είναι μια βάσιμη υπόθεση εργασίας. Η ασθενης χρήζει άμεσα διερεύνηση.

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Καρδιολόγος

    Γλυκά Νερά

  • Δεν νομιζω να ευθυνεται η κολπικη μαρμαρυγη για τα λιποθυμικα επεισοδια της γιαγιας σας

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Θα μπορούσε να κάνει συγκοπτικά-λιποθυμικά επεισόδια λόγω παύσεων. Οπότε ναι θα μπορούσε να είναι η αιτία των επεισοδίων η κολπικη μαρμαρυγή. Χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση.

    Δεληγεώργης Αλέξανδρος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • KAΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑΣ ΜΕ HOLTER ΡΥΘΜΟΥ.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ.
    ΣΜΑΡΩ ΔΗΜΟΥ
    ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ-ΑΡΡΥΘΜΙΟΛΟΓΟΣ
    ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ.

    Δήμου Σμαρώ

    Καρδιολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να της βάλετε ένα χόλτερ ρυθμού 24ώρου. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα τα λιποθυμικά επεισόδια να οφείλονται σε βραδυκαρδία και να χρειάζονται επειγόντως εμφύτευση βηματοδότη.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Η γιαγιά σας πρέπει να κάνει μια εξέταση που λέγεται Holter ρυθμού.
    Αυτή η εξέταση θα βοηθήσει στην διάγνωση της αιτίας της λιποθυμίας της.

    Πιέτρη Παναγιώτα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • ΝΑΙ

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ναι μπορεί. Θα πρέπει να επισκεφτεί άμεσα το γιατρό που την παρακολουθεί.

    Βασιλά Σπυριδούλα

    Καρδιολόγος

    Μαρούσι

  • Συγκοπη κανει η γιαγια σας. Θελει ενδελεχη διερευνηση. Μπορει να ευθυνεται η μαρμαρυγη, μπορει να κανει βραδυκαρδια, μπορει να κανει υποταση.

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Αρχικά χρειαζεται παρακολούθηση του καρδιακού ρυθμού με holter ρυθμού 24 ωρών ή περισσότερο

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Καρδιολόγος

    Κηφισιά

  • Πολύ πιθανό να οφείλεται στην κολπική μαρμαρυγη, αλλά και σε διαταραχές γενικότερα της αγωγής, όπως παροδικο κόλπο κοιλιακό αποκλεισμο. Οπωσδήποτε πρέπει να τοποθετηθεί 7ημερο χολτερ ρυθμου, ώστε να διαπιστωθεί εάν εμφανίζει τέτοια φαινόμενα.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Αν η κολπική μαρμαρυγή είναι διαλείπουσα ή παροξυσμικη μπορεί να ευθύνεται.
    Πέραν αυτού σε χρόνια μαρμαρυγή συχνά μπορεί να έχει εκφυλιστική νόσο του κολποκοιλιακού κόμβου κ να απαιτεί βηματοδότη.
    Τέλος δεν αποκλείεται η ύπαρξη ευαίσθητου καρωτιδικου βολβού ως αίτιο των επεισοδίων που πάλι απαιτεί βηματοδότη.

    Dr Παπαθανασίου Σωτήριος

    Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Ασθενείς με κολπική μαρμαρυγή λαμβάνουν συχνά φάρμακα που «ρίχνουν» τους καρδιακούς παλμούς. Αν η καρδιακή συχνότητα, δηλαδή οι παλμοί πέσουν πολύ μπορεί να έχουμε επεισόδια ζάλης ή και απώλειας συνείδησης.
    Επιπλέον όμως ασθενείς με ιστορικό κολπικής μαρμαρυγής, ειδικά οι υπερήλικες, μπορεί να πάσχουν από ένα σύνδρομο ταχυκαρδιας-βραδυκαρδίας (ή αλλιώς νοσούντος φλεβοκομβου) που χρήζει ειδικής αντιμετώπισης.
    Συστήνεται να επικοινωνήσετε άμεσα με το θεράποντα καρδιολόγο σας ώστε να αξιολογηθεί η χορηγούμενη φαρμακευτικη αγωγή και να γίνει καταγραφή του καρδιακού ρυθμού με Holter τουλάχιστον για 48 ώρες.

    Ευκαρπίδης Ευάγγελος

    Καρδιολόγος

    Καλαμαριά