• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 15/03/2024

Καλησπέρα. Είμαι 59 ετών γυναίκα. Από 40 ετών έχω παροξυσμικη κολπική μαρμαρυγη. Στην αρχή δύο επεισόδια αναταχθηκα στο νοσοκομείο φαρμακευτικά. Τα επεισοδια ήταν 1 με 2 το χρόνο όπου η αναταξη γινόταν στο σπίτι με ρυθμονορμ. Τον τελευταίο χρονο πάθαινα πιο συχνά επεισόδια. Ανά 2 μήνες περίπου. Το τελευταίο επεισόδιο το έπαθα πριν 2 ημέρες. Δεν γινόταν αναταξη με ρυθμονορμ και πήγα στο νοσοκομείο οου έλαβα Angoron. Έχω ήπιο διαβήτη με 6,6 γλυκοζιλιωμενη πριν ένα χρόνο. Λαμβάνω 1 januvia το μεσημέρι και τώρα είναι 5,8 γλυκοζιλιωμενη. Είμαι υπέρβαρη 94 κιλά και ήπια υπερτασικη. Λαμβάνω ένα τέταρτο lopresor ρυθμονορμ 225 δύο φορές την ημέρα go aprovel 150 όταν έχω πίεση πάνω από 14.Ο αρ. Κολος είναι 44mm.Εγινε αρχή με xarelto 20mg.Με πολλή δυσπιστία το παίρνω. Μου έχει προταθεί ablacion αλλά δεν έχω ακούσει και τις μεγάλες επιτυχίες.. Δεν θέλω, φοβάμαι το αντιπηκτικο.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Η ιατρική συστηνει, δεν επιβάλλει. Το ablation θα σας βοηθήσει.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα στην περίπτωση σου.Η αγωγη σου είναι σωστή.Κανεις ablation ελπίζοντας ότι θα λυθεί το πρόβλημα.Οσο αναφορά το αντιπηκτικο αν δεν έχεις κάποια στοιχεία που θα τα ήξερε ο γιατρός σου και δεν θα έπρεπε να πάρεις είναι γενικά ασφαλή φαρμακα

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος