• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 11/01/2023

Έχω ταχυκαρδία στο ντους η στη γυμναστική καμία φορά κ όταν βγαίνω από ασανσέρ. Mri κ ctscan νορμάλ χωρίς ίνωση η φραγμένες αρτηρίες. Ζω σε πανικό πότε θα με ξαναπιάσει κ αν πεθάνω ξαφνικά. Τι να κανω

11 ειδικοί απάντησαν

  • Πρέπει να εξεταστείτε από καρδιολόγο για να αποκλειστεί η πιθανότητα ενδογενούς κυκλώματος αρρυθμίας. Να έχετε ψυχραιμία. Στις σπάνιες περιπτώσεις επικινδυνότητας, υπέρχει τρόπος ριζικής αντιμετωπίσεως.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Οι πιο πολλές ταχυκαρδίες δεν είναι επικίνδυνες Αλλά μόνο ενοχλητικές. Σημαντική η καταγραφή της ταχυκαρδίας σε holter ή απλό καρδιογράφημα προκειμένου να ξέρουμε για τι ταχυκαρδία μιλάμε. Πάντως μία φυσιολογική καρδιά όπως προκύπτει από την αρνητική μαγνητική και αξονική είναι απίθανο να κινδυνεύει από αιφνίδιο θάνατο

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Χόλτερ ρυθμού η κάποια άλλη συσκευή για πιο μακρόχρονηα παρακολούθηση του ρυθμού.Κατόπιν φαρμακευτική ή επεμβατική θεραπεία για έλεγχο των αρρυθμιών.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Θα χρειαστεί ένα χόλτερ ρυθμού 24ώρου ή και μεγαλύτερης διάρκειας για να καταγραφεί η ταχυκαρδία.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Χρειάζεται έλεγχος ρυθμού

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Καρδιολόγος

    Κηφισιά

  • Εφόσον έχετε αρνητική mri καρδιας, χρειάζεστε ένα 7ημερο holter ρυθμου, ώστε να διαπιστωθεί αν κάνετε η όχι ταχυκαρδια και με πόσες σφυξεις.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • το να εχεις ταχυκαρδια την ωρα της γυμναστικης και 10-20 λεπτα μετα το τελος της ειναι φυσιολογικο.Η ταχυκαρδια στο ασανερ οφειλεται σε κλειστοφοβια που εχεις και δεν σου εχει γινει αντιλιπτη σε συνδιασμο με μικρη κριση πανικου που επιφερει αλλα οπως και να εχει ΔΕΝ μπορει να θεωρηθει συμπτωμα προς αξιολογηση απο καρδιολογο.Τωρα αν νιωθεις ταχυκαρδια στα καλα καθουμενα και ειναι συχνη πρεπει να βαλει holter ρυθμου που και αυτο δεν ειναι σιγουρο αν λυσει τις αποριες σου

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Θα ήταν χρήσιμη η τοποθέτηση holter ρυθμού για την ΗΚΓ καταγραφή κατά τη διάρκεια της αναφερόμενης ταχυκαρδίας. Ο πανικός ίσως επιδεινώνει τα αναφερόμενα συμπτώματα όποτε θα ήταν χρήσιμο να αποφεύγεται κατά δυνατόν.

    Βασιλά Σπυριδούλα

    Καρδιολόγος

    Μαρούσι

  • Εάν δεν είναι ψυχογενους αιτιολογίας πιθανά να οφείλεται σε αρρυθμίες χωρίς οργανικό υπόστρωμα.
    Πχ δεμάτιο.

    Dr Παπαθανασίου Σωτήριος

    Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Ο ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΤΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ. ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΝ Η ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.(ΖΑΛΗ, ΣΥΓΚΟΠΗ ΚΤΛ)

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας