• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 20/01/2023

ΕΧΩ ΚΟΛΠΙΚΗ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΑΤΆΛΥΣΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΑΙΡΝΩ ΑΝΤΙΑΡΙΘΜΗΚΗ ΑΓΩΓΗ ΤΩΡΑ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 85

10 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να κάνετε ηλεκτρική ανάταξη εφόσον πάρετε αντιπηκτική αγωγή για 4 εβδομάδες τουλάχιστον και ίσως να επιχειρήσετε νέα κατάλυση εάν το επιθυμείτε.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Εαν οι σφυξεις παραμενουν σταθερα σε χαμηλα επιπεδα χρειαζεται και ενα ΗΚΓ για ναεπιβεβαιωθει ο ρυθμος.

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η Κολπική ταχυκαρδία δεν είναι επικίνδυνη ταχυκαρδία αλλά μόνο ενοχλητική. Το ablation της κολπικής ταχυκαρδίας συχνά δεν είναι αποτελεσματικό. Συνήθως τα αντιαρρυθμικά φάρμακα είναι αποτελεσματικά. Παρόλα αυτά δεν αποκλείονται οι υποτροπές ιδιαίτερα σε περιόδους αυξημένου στρες. Τώρα που έχετε 85 παλμούς εξορισμού δεν έχετε Κολπική ταχυκαρδία. Οποιαδήποτε αρρυθμία 7εάν κάνει κάποιος είναι πιθανό να το ξανά πάθει κάποια στιγμή στη ζωή του. Σημαντικό ρόλο παίζει η ρύθμιση τυχόν υποκειμένων νοσημάτων όπως διαταραχές του θυρεοειδούς αναιμία υπέρταση διαβήτης και τα λοιπά

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Εφόσον η κατάλυση έχει αποτύχει 2 φορές, θα χρειαστεί ρύθμιση της αντιαρρυθμικης αγωγής σας.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Οι κολπικές ταχυκαρδίες παρόλο που είναι πιο απλές στον μηχανισμό τους είναι ενίοτε δύσκολη η αντιμετώπισή τους. Έχει διαφορά αν οι κολπικές ταχυκαρδίες προέρχονται από τον δεξιό ή τον αριστερό κόλπο ή αν υπάρχουν σημαντικές συννοσηρότητες και τί είδους κατάλυση έχει προηγηθεί. Η αντιαρρυθμική αγωγή έχει περιορισμένη αποτελεματικότητα τις περισσότερες φορές.

    Τασσόπουλος Χρήστος

    Ειδικός Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Γιαννιτσά

  • Θα πρέπει να δούμε τις καταλύσεις που έχετε κάνει. Η φαρμακευτική αγωγή δεν έχει ιδιαίτερα αποτελέσματα στην κολπική ταχυκαρδία. Η θεραπεία εκλογής είναι η κατάλυση, εφόσον βέβαια είναι επιτυχής.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Καλημέρα σας. Αν όντως έχετε 85 παλμούς/λεπτό τότε πιθανότητα η αρρυθμία έχει περάσει. Μπορείτε να το διαπιστώσετε με ένα ηλεκτροκαρδιογράφημα

    Δεληγεώργης Αλέξανδρος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Πρεπει να εξεταστειτε εκ νεου. Υπαρχουν επιλογες. Η κολπικη ταχυκαρδια ειναι ενοχλητικη αρρυθμια. Αρχικα να κανετε ενα ΗΚΓ. 3η καταλυση επισης

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Είναι δύσκολο να ξέρει κανεις ποτέ θα περάσει . Μιλήστε με το θεράποντα καρδιολόγο σας, και ακολουθήστε τις οδηγίες του.

    Βασιλά Σπυριδούλα

    Καρδιολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα. Χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες για το είδος της κολπικής ταχυκαρδίας και τις επεμβάσεις κατάλυσης που έχουν γίνει. Επίσης, ποιά αντιαρρυθμικά φάρμακα χρησιμοποιούνται.

    Αποστολόπουλος Θεόδωρος

    Καρδιολόγος

    Μαρούσι