• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 02/09/2023

Καλημέρα σας και καλό μήνα με υγεία!!έχω τον πατέρα μου 73 ετών,ο οποίος πάσχει από κολπική μαρμαριγή και επιθυμεί,έντονα να υποβληθεί σε ablation,,ο φόβος μου είναι το μεταγχειριτικο κομμάτι,διότι ζει μόνος του,χωρίς κάποια βοήθεια,,δν κάνει ιδιαίτερα τακτικά επεισόδια,αλλά καλύπτεται πλήρως από φαρμακευτική αγωγή,για τις αρρυθμίες καθώς επίσης και με αντιπικτικό και φαρμακευτική αγωγή,για τα λοιπά προβλήματα υγείας,που αντιμετωπίζει,,Θα ήθελα να σας ρωτήσω,εάν μετά την επέμβαση,θα κοπεί πλήρως η αρρυθμία,διότι αυτό έχει σε απόλυτο βαθμό στο μυαλό του, ο ίδιος ή θα ξανά έχει επεισόδια,πράγμα το οποίο,τον καθιστά σε ποιο επικίνδυνη κατάσταση μετά την επέμβαση αυτή,, Σας ευχαριστώ πολύ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Το ποσοστό επιτυχίας της επέμβασης είναι αρκετά υψηλό έως και 80% στο έτος σε περίπτωση παροξυσμικής κολπικής μαρμαρυγής , αν και εξαρτάται και από άλλους πραάγοντες όπως πχ η συννοσηρότητα. 100% επιτυχία δεν μπορεί να υποσχεθεί κανείς ούτε στα καλύτερα κέντρα του κόσμου. Σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί και 2. ή 3. προσπάθεια κατάλυσης. Η επέμβαση πάντως παρόλο που έχει κάποιες ιδιαιτερότητες στην διεξαγωγή της δεν καθηλώνει τον ασθενή. Για περίπου μία εβδομάδα μετά την επέμβαση θα πρέπει να αποφύγει να σηκώνει πολλά βάρη. Την αντιπηκτική αγωγή θα πρέπει να την συνεχίσει εφόρου ζωής.

    Τασσόπουλος Χρήστος

    Ειδικός Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Γιαννιτσά

  • Καλησπέρα σας. Η πιθανότητα επιτυχίας του ablation και συνακόλουθα η μείωση επεισοδίων κολπικής μαρμαρυγής ξεπερνά το 80%. Οι ασθενείς μετά από επέμβαση κατάλυσης είναι λειτουργική μετά από 12 ημέρες χωρίς άλλες μετεγχειρητικές επιπλοκές . Τέλος, η ηλικία του πατέρα σας δεν αποτελεί αντένδειξη για την επέμβαση θα είναι χρήσιμο να εξηγηθούν τα υπέρ και τα κατά και ενδεχομένως να επαναξιολογηθεί η χορηγούμενη φαρμακευτική αγωγή πριν τις τελικές αποφάσεις

    Σταυρουλάκης Γεώργιος

    Καρδιολόγος

    Πεδίον του Άρεως

  • Ναι τις περισσότερες φορές εξαλείφονται τα επεισόδια αρρυθμίας

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Δεν είναι απίθανο να έχει πάλι επεισόδια κολπικής μαρμαρυγής. Κάθε ασθενής είναι διαφορετικός. Γενικά όμως μετά από ablation τα επεισόδια είναι λιγότερα ή εξαφανίζονται. Αν δεν συμβεί κάτι κατά το ablation τότε μετεγχειρητικά δεν πρέπει να προβληματίζεσαι, χειρότερα δεν θα είναι κ πιθανότατα θα είναι καλύτερα

    Δεληγεώργης Αλέξανδρος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος