• Κολονοσκόπηση
  • Υποβλήθηκε 08/04/2024

Καλησπέρα σας, Από τις 15 Φεβρουαρίου αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το έντερο μου όταν και πήγα στην τουαλέτα και είδα κάποια κοκκινάκια πάνω στα κόπρανα μου, τα οποία συνεχίζουν μέχρι και σήμερα. Είναι κάτι σαν κόκκινη βλέννα. Να σημειώσω πως το νερό της τουαλέτας καθώς και το χαρτί είναι πάντα "καθαρα". Επισκέφθηκα τον γαστρεντερολόγο μου 2 φορές, όπου και σε φωτογραφίες που του έδειξα μου είπε ότι κατα πάσα πιθανότητα δεν είναι αίμα. Έκανα εξετάσεις αίματος, επαναληπτικές εξετάσεις αίματος, Mayer, καλλιέργεια κοπράνων, αξονική άνω-κάτω κοιλίας και δεύτερη Mayer και όλα τα αποτελέσματα είναι καλά. Όμως έδω και 2 μήνες, έχω κάποιες ενοχλήσεις στην δεξιά πλευρά (όχι όλη την ημέρα, κάποιες στιγμές - στην περιοχή του σκολεικοειδιτη κυριώς, όπου κάνει Γ σε διάφορες περιοχές ο πόνος) των εντέρων με αρκετά αέρια, γουργουρίσματα. Ο γιατρός μου που είπε να δω πως πηγαίνει τις επόμενες ημέρες και αν ειναι πρέπει να κάνω κολονοσκόπηση-γαστροσκόπηση. Υπάρχει κάποια υπόνοια τι μπορεί να είναι; Και τέλος, να την κάνω την κολοσκόπηση-γαστροσκόπηση, τι μου προτείνετε; Σας ευχαριστώ.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Η οριστική απάντηση θα έρθει με την κολονοσκόπηση, παρότι όλα δείχνουν καλά.
    Βέβαια να την κάνετε.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Οι εξετάσεις στις οποίες έχετε υποβληθεί ήδη μπορεί να δίνουν ενδείξεις για την αιτία του φαινομένου που περιγράφετε αλλά μπορεί και όχι, ειδικά εάν αυτό είναι εντοπισμένο μόνο στο έντερο. Δεδομένης και της διάρκειας συμπτωμάτων που αναφέρετε, ο έλεγχος με κολονοσκόπηση είναι ενδεδειγμένος. Εάν από την κολονοσκόπηση δεν προκύπτει κάτι σαφές ως αιτία, ο περαιτέρω έλεγχος με γαστροσκόπηση είναι μια επιλογή κατόπιν συζήτησης με τον ιατρό σας.

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο