• Κολονοσκόπηση
  • Υποβλήθηκε 26/04/2024

Εχω κάνει 3κολονοσκοπησεις από το Φεβρουάριο μέχρι σήμερα και μετά την τελευταια ένιωσα έντονες ζαλάδες ,είχα χαμηλή πίεση 8 η μεγάλη 6 η μικρή και έκανα πυρετό από τις εξετάσεις που έκανα δεν μου βρήκαν κάτι (τεστ γρίπης ,covid,αιματολογικές,ουρων )Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται το φαρμακο της κολονοσκόπηση η’ οι 3 φορές που έκανα κολονοσκόπηση;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Δύσκολο να απαντηθεί. Ενίοτε η μέθη μπορεί να κάνει πυρετό για λίγες ώρες, αλλά υπάρχουν και άλλες αιτίες.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Καταρχάς, είναι κάπως ασυνήθιστο να χρειαστείτε 3 κολονοσκοπήσεις εντός 2 μηνών. Δεν διευκρινίσατε αν και οι 3 ήταν διαγνωστικές ή υπήρξε και κάποια τυχόν αφαίρεση μεγάλου πολύποδα. Σαν γενικά συμπεράσματα κρατήστε ότι στις διαγνωστικές ενδοσκοπήσεις δεν μπορεί να υπάρξει κάποια συσχέτιση με πυρετό και επιπλέον τυχόν ανεπιθύμητες δράσεις της μέθης εμφανίζονται την ώρα της εξέτασης και όχι ώρες μετά. Εάν ως φάρμακο για την κολονοσκόπηση εννοείτε το καθαρτικό, δεν απορροφάται από το έντερο και σίγουρα δεν σχετίζεται με πυρετό.

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο