• Κνίδωση
  • Υποβλήθηκε 30/10/2023

Καλησπέρα σας, εδώ και 7 χρόνια έχω κνίδωση εκ ψύχους. Συνέβη αμέσως μετά την γέννηση του γιου μου. Έχω μάθει να ζω με αυτό, λαμβάνω αντισταμινικά πριν από έκθεση σε κρύα θάλασσα κλπ. Το παθαίνω και σε ημέρες που έχει υγρασία τους χειμερινούς μήνες. Δεν με πειράζουν ευτυχώς τα κρύα στην κατάποση. Η ερώτηση μου αφορά στην επίσκεψη στον οδοντίατρο. Θυμάμαι ότι είχα επισκεφθεί την οδοντίατρο μου 2χρονια μετά, χωρίς πρόβλημα, όμως δεν σκέφτηκα τότε να το αναφέρω. Πρόκειται να επισκεφθώ τις επόμενες ημέρες οδοντίατρο. Πιστεύετε ότι υπάρχει κίνδυνος ή κάτι που θα πρέπει να αποφύγω; Θα ενημερώσω αυτή την φορά για το πρόβλημα μου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Δε νομίζω ότι θα έχετε πρόβλημα από την επίσκεψή σας στον οδοντίατρο, αλλά σίγουρα θα πρέπει να του το αναφέρετε.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Όχι. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος να επισκεφτείτε τον οδοντίατρο σας. Να του το αναφέρετε βέβαια.

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Εχω κι εγω άτομο στο οικογενειακό μου περιβάλλον με κνίδωση εκ ψύχους. Να μην ανησυχείτε καθόλου. Το νερό που βγαίνει από τα μηχανήματα είναι σε θερμοκρασία περιβάλλοντος σαν το νερό που πίνετε από τη βρύση σας.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλημέρα. Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα με τις οδοντιατρικές εργασίες-παρεμβάσεις. Δε χρειάζεται επίσης κάποια προθεραπεία.

    Δουμουλάκης Γεώργιος

    Αλλεργιολόγος

    Καλαμάτα

  • Όχι, δεν υπάρχει καμία συσχέτιση των οδοντιατρικών εργασιών με την κνίδωση που προέρχεται από ψύχος. Εκτός αν παράλληλα έχετε και φαρμακευτικές αλλεργίες που πρέπει οπωσδήποτε να αναφέρετε.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Καλησπερα.Δυστυχως δεν ειμαι σε θεση να σας δωσω απαντηση,θεωρω πως το πιο σιγουρο θα ηταν να παρετε την συμβουλη ενος παθολογου ή στοματολογου

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Όχι δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο θέμα. Σίγουρα να ενημερώσετε, αλλά δεν θα υπάρχει θέμα.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Δεν πιστεύω ότι είναι κάτι που πρέπει να φοβάστε αλλά ανέφερε το στον οδοντιατρο !!

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας .Δεν γνωρίζω τί πρόκειται να κάνει ο/η συνάδελφος , οπότε δεν μπορώ να σας απαντήσω με σιγουριά, στο τί θα πρέπει να αποφευχθεί.Εσείς να αναφέρετε την πληροφορία και θα κριθεί αναλόγως .

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Πιστεύω επειδή δεν είναι συνηθισμένη κατάσταση θα πρέπει να διαπιστώσετε αν κατι ενοχλήσει εσας προσωπικά

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι