• Κνίδωση
  • Υποβλήθηκε 23/11/2022

Καλημέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω η φαγουρα στα χειλη από που προέρχεται? Χρειάζονται ενυδάτωση?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας, μπορεί να οφείλεται σε πολλά αίτια. Σημασία έχει αν υπάρχουν και δερματικές βλάβες γύρω από αυτά ή φυσικά αλλοιώσεις στα ίδια τα χείλη. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να τα δει αλλεργιολόγος ή δερματολόγος.

    Δουμουλάκης Γεώργιος

    Αλλεργιολόγος

    Καλαμάτα

  • Τα συνηθέστερα αίτια κνησμού στα χείλη προέρχονται κυρίως από την ακτινική χειλίτιδα (επίδραση ηλιακής χρόνιας έκθεσης ) από την τοξική δερματίτιδα ( γνωστή και ως χειλεολειχία ) και τέλος από την ατοπικη δερματίτιδα που συνοδεύεται από ξηροδερμία.Ανάλογα με την αιτία δημιουργίας προτείνουμε την κατάλληλη τοπική θεραπεία.

    Μπαφίλιας Παναγιώτης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Καλλιθέα

  • Πολλά τα αίτια. Πάντα κλινική εξέταση

    Μπίκος Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος - Δερματοχειρουργός

    Αργυρούπολη

  • Υπάρχουν πολλά αίτια. Κατ'αρχήν μιλάμε για φαγούρα σε όλο το χείλος ή σε μέρος αυτού; επίσης σε άτομα που έχουν πρόβλημα με τις οδοντοστοιχίες ή με τα δόντια, μπορεί κατά την διάρκεια του φαγητού, να έρχονται σε παρατεταμένη επαφή με ερεθιστικές ουσίες που υπάρχουν στα τρόφιμα όπως κόκκινες σάλτσες ή καρυκεύματα και να ερεθίζονται. Επίσης και ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει ρόλο καθώς υπάρχουν πολλοί ασθενείς που λόγω άγχους έχουν την συνήθεια να γλύφουν συχνά τα χείλη τους ή να τραβούν τις πέτσες τους. Επίσης, σε άλλες περιπτώσεις, μπορεί να υπάρχει αλλεργία από κραγιόν, ενυδατική κρέμα χειλιών ή κάποιο σαπούνι που χρησιμοποιείται στο πρ... Διάβασε περισσότερα

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη