• Κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου
  • Υποβλήθηκε 14/04/2024

Καλησπέρα σας, ταλαιπωρούμαι από δισκοκήλη οσφυϊκής περιοχής εδώ και λίγους μήνες. Αρχικά, ξεκίνησε με πόνο μέτριας έντασης κοντά στην περιοχή του κόκκυγα, ο οποίος πόνος σταδιακά εξασθενούσε ολοένα και περισσότερο με την πάροδο των εβδομάδων και τελικά μετατοπίστηκε στο δεξί πόδι. Έτσι ενώ η μέση δεν πονάει σχεδόν καθόλου ή ελάχιστα, στην τρέχουσα φάση πονάει το δεξί πόδι με έναν διάχυτο πόνο ήπιας - μέτριας έντασης κυρίως στον μηρό, αν και κατά διαστήματα επεκτείνεται και στην περιοχή του γλουτού. Επίσης το πόδι μου το αισθάνομαι "πιασμένο" και κάπως αδύναμο - κουρασμένο, ενώ κατά διαστήματα μουδιάζουν τα δακτυλα του άκρου και το πέλμα, σε ήπιο - μέτριο βαθμό, κυρίως σε όρθια και καθιστή θέση. Παράλληλα, δυσκολεύομαι να σταθώ στις μύτες του συγκεκριμένου ποδιού. Με την κατάκλιση βελτιώνονται σημαντικά τα συμπτώματα (ο πόνος και το μούδιασμα). Είναι ανησυχητικό αυτό το μούδιασμα και η αδυναμία του ποδιού, μήπως αποτελούν κακό προγνωστικό δείκτη για την εξέλιξη της δισκοκήλης; Υπάρχει περίπτωση να καταλήξει σε παράλυση του ποδιού αν το αφήσω έτσι και να χρειαστεί επέμβαση για την οριστική αντιμετώπιση; Οι ασκήσεις ενδυνάμωσης του ποδιού ενδείκνυνται ή είναι προτιμότερο να το αφήνω να ξεκουράζεται; Ευχαριστώ πολύ.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Σωστά ερωτήματα, πρέπει να απαντηθούν μετά από σχολαστική, κλινική εξέταση. Όντως, ως εξέλιξη μαρτυρά μάλλον μία επιδείνωση της δισκοκήλης.

    Πετρουτσάς Ιάσων

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Βούλα

  • 4 μήνες επώδυνη δισκοκήλη ΜΕ συνοδό αδυναμία του σκέλους ισοδυναμεί με απόλυτη ένδειξη χειρουργικής επέμβασης
    Μπορείτε να περιμένετε όσο θέλετε , αλλά κανείς δε μπορεί να σας εγγυηθεί ότι δε θα χειροτερέψει , όπως σίγουρα κανείς δε θα σας εγγυηθεί ότι μπορεί να καλυτερεψει

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Η μυικη αδυναμια ειναι αΑΠΟΛΥΤΗ ενδειξη χειρουργειου.Αν καθυστερήσετε μπορει να σας μεινει μόνιμη αδυναμία

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης