• Κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου
  • Υποβλήθηκε 19/02/2024

Καλησπέρα σας εδω και περιπου τρεις μηνες ταλαιπωρούμαι από μια κήλη στον αυχένα μεταξυ Α7-Α7 . Εκανα μαγνητικη ,ακολουθησα μια αγωγη 10 θεραπειων και ενω οι πονοι και το ευρος κινησης εχουν επανελθει στο 99% θα ελεγα, εξακολουθω να εχω ενα μικρης εντασης μουδιασμα στην ακρη του αριστερου δεικτη το οποιο στο κρυο εξαφανιζεται αλλα ολο και επανερχεται κανοντας δυσαρεστη την καθημερινοτητα μου. Μαζι μ αυτο εχω παρατηρησει οτι ο αριστερος μου ωμος ειναι ατροφικος σε σχεση τον δεξη οπως και η αριστερη ωμοπλατη πιο αδυναμη απο την δεξια με τον φυσιοθεραπευτη να μ επισημαινει οτι το δευτερο ειναι θεμα ενδυναμωσης χωρις να παιρνω απαντηση για το 1ο( οφειλεται σε σκωλιωση και χρονια κακη σταση σωματος). Εχω κανει ολες τις απαιτουμενες εξετασεις( ηλεκτρομυογραφημα,προκλητικα δυναμικά) και ολοι οι γιατροι μ λενε πως η ριζιτιδα ειναι σε φαση υποχωρησης,το μουδιασμα θα φυγει και να αρχιζω να κανω καποιου ειδους ενδυναμωση . Κανοντας ασκησεις για τους μυς του αυχενα και ενδυναμωσης της πλατης αποκτω τοπικους πονους στην αριστερη ωμοπλατη και την αριστερη πλευρα του αυχενα,πραγματικα εχω απελπιστει κ δεν ξερω τι αλλο να κανω. Να αναφερω οτι η κηλη ειναι απο την αριστερη πλευρα και στις αρχες ειχε αντανακλαστικους πονους και μουδιασμα στο αριστερο χερι,ευχαριστω.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Δισκοκήλη Α7-Α7 δεν υπάρχει.Υπάρχει Α6-Α7.Αν έχετε κήλη Α6-Α7 τότε έπρεπε να έχετε ριζιτιδα Α7 ρίζας που σημαίνει μούδιασμα στον μέσο δάκτυλο.Μήπως το μούδιασμα στον δείκτη είναι απο μέσο νεύρο και σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα?Επίσης η αδυναμία του ώμου θα μπορούσε να είναι απο μεγάλη κήλη στα ανώτερα διαστήματα της ΑΜΣΣ.Δεν γράφετε κάτι τέτοιο.Θα έλεγα συστηματική ήπια γυμναστική στα όρια του πόνου:βάδην,πιλάτες και υπομονή για 4 ως 6 μήνες να αποδώσει η γυμναστική

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Αν κάποιος έχει μυϊκή αδυναμία κ ατροφιες λόγω πίεσης νεύρου (απ' τη δισκοκήλη) υπάρχει ένδειξη χειρουργικής επέμβασης.
    Αν φαίνεται ότι η ριζίτιδα υποχωρεί με ασκήσεις ενδυνάμωσης θα δείτε κάποια διαφορά στη μυϊκή ισχύ κ τις ατροφιες σε βάθος κάποιων ΜΗΝΩΝ, κ είναι απρόβλεπτο μέχρι ποιο ποσοστό πλήρους αποκατάστασης θα φτασετε

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος