• Πονοκέφαλος
  • Υποβλήθηκε 07/04/2024

Γειά σας. Με ταλαιπωρεί εδώ και πάρα πολύ καιρό το κεφάλι μου. Νιώθω μονίμως μια αίσθηση πίεσης (σε όλο το κεφάλι, αλλά περισσότερο πάνω απ' τα μάτια), τους κροτάφους μου σφιγμένους, μια μικρή αίσθηση ζάλης και πάντα, ακόμα και με το που ξυπνάω, τα μάτι μου βαρειά και κουρασμένα. Έχω πάει νευρολόγο (για κεφάλι), ορθοπαιδικό (για αυχένα), Και όλα είναι τέλεια, κατόπιν μαγνητικών εξετάσεων. Έχω πάει και οφθαλμίατρο, που με βάση τις απαραίτητες εξετάσεις στο ιατρείο, εκτός απο μια πρεσβυωπία, όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά. Τι θα μπορούσε πιθανός να είναι, πως να συνεχίσω το ψάξιμο για την λύση του προβλήματός μου? Υπάρχει ίσως κάποια ειδική εξέταση για τα μάτι, που δεν γίνεται σε οφθαλμολογικά ιατρεία, όπως π.χ. κάποια αξονική ματιών? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Εφόσον οι εξετάσεις είναι καλές τότε μιλάμε για πρωτοπαθή κεφαλαλγία. Προχωράμε σε θεραπεία.

    Καψαλάκης Ιωάννης

    Νευρολόγος

    Αργυρούπολη

  • Αυτο που περιγραφετε ειναι μια κεφαλαλγια τασης με την οποια ασχολουνται οι νευρολογοι.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Από αυτά που περιγράφετε το πιο πιθανόν είναι να οφείλεται στην πρεσβυωπία που είτε δεν έχει διορθωθεί επαρκώς , είτε δεν κάνετε επαρκή χρήση της διόρθωσης τόσο για κοντά όσο και για ενδιάμεση απόσταση . Η αδιόρθωτη πρεσβυωπία έχει πολλά από τα
    Συμπτώματα που περιγράφονται στο κείμενο σας

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Δεν ξέρω αν υπάρχει και ιστορικο ιγμοριτιδας αν έχουν γινει μαγνητικοι κογχων ..

    Σπυράκου Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά