• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 28/11/2023

Νοεμβρίου γλίστρησα και έσπασα το έξω περόνης του αριστερόυ ποσού Και μου είπε ο γιατρός ότι έχει κουνηθεί λίγο απ την θέσει και έχω κάταγμα περόνης και μου είπε σε μια εβδομάδα να ξανά πάω στο νοσοκομείο να δει εάν το πόδι χρειάζεται χειρουργείο. Αφού πήγα ξανά σε μια εβδομάδα και βγάλαμε ξανά ακτινογραφία και μου είπε ότι το πόδι πάει παρά πολύ καλά και δεν χρειάζεται επέμβαση. Όποτε μου είπε να αφήσω το γύψο για 6 με 7 εβδομάδες. Και μου είπε να ξανά πάω 30 του μήνα που θα έχει ολοκληρωθεί ένας μήνας. Το ερώτημα μου είναι εδώ και 4 μέρες (δηλαδή τώρα είμαι στον 28 ημέρα ) σιγά πατάω παρόλο που νιώθω ελάχιστο πόνο π.χ χρησιμοποιώ το αναπηρικό καρότσι μέχρι την πόρτα του μπάνιου και σηκώνομαι προσεχτικά πατάω ελαφρά χωρίς πατερίτσες για να μπορώ στο μπάνιο το ίδιο κάνω και όταν πάω και στην κουζίνα. Και όταν είναι πάω στο κρεβάτι όταν πάω να κάτσω στο σαλόνι κλπ Και ρωτώ είναι επικίνδυνο αυτό που κάνω ; παρόλο που δεν έχω τόσο έντονο πόνο ; Μπορώ να πατάω λίγο όταν χρειάζεστε να κάνω ας πούμε 4,5 βήματα; Και αφού ήδη πατάω είναι ανάγκη να αφήσω ακόμα δυο εβδομάδες το γύψο ; Και θα μπορέσω να επιστρέψω στη δουλειά μου όταν θα ολοκληρωθεί 7 εβδομάδες που πατάω ήδη το πόδι μου ; Ευχαριστώ

3 ειδικοί απάντησαν

  • Μετά από τόσες μέρες δεν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να "αλλάξει" θέση το κάταγμα , αλλά ακόμη δεν έχει κολλήσει πληρως.
    Για αυτό το καλύτερο είναι ναι μεν να πατάτε μερικώς , αλλά με τη βοήθεια πατερίτσες κτλ , όχι δηλαδή με πλήρες βάρος .
    Όταν βγάλετε το γύψο (στις 6 βδομαδες- τόσο πρέπει να μείνει) θα αρχίσετε σταδιακά πιο "ελεύθερο" περπάτημα.
    Οσο για τη δουλειά, εξαρτάται από το είδος της εργασίας, πως θα είναι το πόδι, αν χρειάζεται φυσικοθεραπεία κτλ

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Δεν πρέπει να το πατάτε παρόλο που δεν πονάτε.Μπορεί να παρεκτοπιστεί και να χρειαστει χειρουργείο παρά τις 4 εβδομαδες που περάσανε.Μετά τις 6 εβδομάδες μπορείτε να αρχίσετε να πατάτε,αλλά στη δουλειά σας θα μπορέσετε να πάτε 2-3 εβδομάδες αργότερα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Αν ειναι απλο καταγμα περονης επιτρεπεται να το πατας προσεκτικα στην παρουσα φαση.Βεβαια χωρις ακτινογρφαια δεν μπορουμε να πουμε περισσοτερα.

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα