• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 18/09/2023

Κάταγμα 5ου μετακαρπίου από γροθιά στο τοίχο πήγα στο κατ πρώτη του μηνα μου κάναν ακτινογραφία μου είπαν έχει αρκετά μεγάλη κλήση μπορεί να χρειαστεί χειρουργείο το ίσιωσαν έβαλαν γύψο μου έκαναν k δεύτερη ακτινογραφία με το γύψο k μου pan έλα σε 12 μέρες (12 του μηνα) Πάω λοιπόν σε 12 μέρες βγάζει γύψο μου λέει κλισέ το χέρι εντελώς του λέω δe μπορώ προσπάθησα αλλα δe μπορούσα ...μου κανε ακτινογραφία kai μου είπε ο ορθοπεδικός ειναι οριακά έλα να σε πάω να σε δουνε k οι ορδοπεδικοι χειρουργοι βλέπουν ακτινογραφία μου ξανά βγάζουν το γύψο τον οποιο τον είχα 15 λεπτά και μου λέει κλισέ το χέρι τις λέω δη μπορώ μου δεσαν τα 2 δάχτυλα με γαζα ανάμεσα σε αυτά μου βγάλαν και αυτό στο λαιμό δεν ξέρω πως λέγεται που κρατάς το χέρι να μην κρέμεται και μου λέει γιατι φοβάσαι της λέω δε θέλω να κάνω χειρουργείο μου λέει δη θα κανεις αλλα θέλω να το κλείνεις έλα στις 28 του μηνα πάλι ...έχουν περάσει 7 μέρες και σε 10 μέρες είναι 18 του μηνα το χέρι με πονάει πολυ λίγο και φοβάμαι να το κλείσω ειδικά εντελώς να κλείνει και το μικρό δάχτυλο με τίποτα όταν πάω δηλαδή στις 28 θα μου πούνε να κάνω χειρουργείο???? K θα κάτσω έτσι 3 μήνες?

4 ειδικοί απάντησαν

  • -Δεν έχω εικόνα του καταγματος
    -Απ όσο καταλαβαίνω μάλλον κ οι γιατροί που το είδαν τείνουν στο να ΜΗΝ χειρουργηθείς , αλλιώς θα το πρότειναν εξ αρχής πιο σθεναρά
    -Οσο περνάει ο καιρός η πιθανότητα να χειρουργηθείς μειώνεται καθώς το κόκκαλο σιγά σιγά "κολλάει"
    -Γενικως τα κατάγματα 5 μετακαρπιου έχουν καλή εξελιξη

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Ναι, αν έχει φύγει απο τη θέση του ,γιατί απο τα λεγόμενα φαίνεται να είναι ασταθές, υπάρχει περίπτωση παρά την μέχρι τώρα ταλαιπωρία να σας πούνε ότι έφυγε απο τη θέση του και ή πρέπει να το ξαναβάλουν ή πρέπει να χειρουργηθείτε...Ο χρόνος μηδενίζει και στις 2 περιπτώσεις και ξαναξεκινάτε να μετράτε αλλες 6 εβδομάδες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν ξέρω πως είναι η Ακτινογραφια συνήθως αντιμετωπίζεται συντηρητικά !!!

    Σουκάκος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Η απάντηση για το αν χρειάζεται χειρουργείο είναι ξεκάθαρη απο τις ακτινογραφίες. Κακώς σας αφήνουν και περιμένετε τόσο καιρό

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη