• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 04/03/2024

Καλησπέρα σας, Η μητέρα μου μετά από πέσιμο που είχε, έπαθε συντριπτικό κάταγμα στον ώμο. Έχει σπάσει σε τρία σημεία και έχει βγει και ο ώμος της από την θέση του. Το χέρι της είναι πρησμένο και πονάει πολύ. Σήμερα είναι η πέμπτη μέρα που είναι στο νοσοκομείο και ξέρουμε μόνο ότι θα χρειαστεί χειρουργείο. Παίρνει μόνο παυσίπονα. Μπορείτε να μου πείτε συνήθως τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις και πόσο καιρό μπορεί να μείνει χωρίς να γίνει το χειρουργείο; Άκομα, αν τον ώμο έπρεπε να τον έχουν βάλει στη θέση του ή γίνεται μαζί με το χειρουργείο; Ευχαριστώ!

4 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται από το πλάνο αποκατάστασης.Από την περιγραφή σας και την απόφαση των θεραπόντων να μη χειρουργήσουν άμεσα πιθανώς έχουν λάβει απόφαση για αρθροπλαστική ώμου (βάση κ της συντριβής) και όχι απλής οστεοσύνθεσης. Σαφώς πρέπει να εμπιστευτείτε τους θεράποντες ιατρούς σας στην επιλογή τους αφού εκείνοι έχουν την πλήρη εικόνα.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • ΤΑ ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ ΕΞΑΡΘΡΗΜΑΤΑ ΩΜΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ ΑΜΕΣΑ,ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 2-3 ΗΜΕΡΕΣ,ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΟΠΟΥ ΛΟΓΩ ΦΟΡΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ....

    Χρυσοβιτσιάνος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Καλό θα είναι να χειρουργηθεί στις πρώτες 2 εβδομάδες μετά το καταγμα.Γίνεται ανάταξη κατάγματος και εξαρθρημα τους και συγκράτηση με πλάκες και βιδες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Θα χειρουργηθεί και τότε όλα θα "τακτοποιηθούν" στη θέση τους.
    Ανάλογα με το είδος του χειρουργείου (οστεοσυνθεση? ημιαρθροπλαστικη? ολική αρθροπλαστικη? αναστροφη αρθροπλαστικη? ) ενδεχόμενα χρειάζεται κ κάποια προετοιμασία από πλευράς χειρουργείου.
    Πάντως ο χρόνος δεν είναι εχθρός σας , δεν υπάρχει πρόβλημα αν χειρουργηθεί μέσα σε δύο τρεις βδομάδες

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος