• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 15/03/2024

Καλησπέρα σας. Η ιστορία είναι κάπως μεγάλη καθώς ακόμα δεν έχω βρει λύση . Όλα ξεκίνησαν τέλη Νοεμβρίου όπου σε ένα ματσάκι μπάσκετ σε μια προσγείωση ενώ πάτησα σωστά στην συνέχεια γύρισε το πόδι . Κατευθείαν είχα πόνο και αστάθεια στο να περπατήσω και είχα μια αδυναμία στο να κουνήσω το πόδι μου σε οποιαδήποτε κατεύθυνση. Μετά από 10 λεπτά περίπου δεν ένιωθα αδύναμο και ασταθές και δεν είχε πρηστεί και πονούσε απλά στην πίεση σε ένα σημείο κάτω από τον αστράγαλο. Γύρισα σπίτι έβαλα πάγο και πριν κοιμηθώ δεν ήταν σχεδόν καθόλου πρησμένο. Το επόμενο πρωί είχε πρηστεί σαν μισό μπαλάκι του τένις και είχε κλίση προς τα μέσα του αστραγάλου και είχα δυσκολία στο περπάτημα όχι πολύ όμως πόνο στην κίνηση και πλέον ήταν ζεστό και πονούσε σε διάφορα σημεία στην πίεση . Την επόμενη μέρα πήγα στον γιατρό όπου χωρίς ακτινογραφία μου είπε απλά να πάρω έναν επίδεσμο και να το ξεκουρασω για 10 μέρες όπου αυτό έκανα . 10 μέρες αφού τελείωσε η θεραπεία για ένα διάστημα σχεδόν 20 μέρες το πόδι μου γύρισε 4 φορές είτε στην προπόνηση είτε μόνο του στον δρόμο, ευτυχώς καμία φορά δεν πρήστηκε ή είχα πόνο για παραπάνω από 1 ώρα . Όμως την τελευταία φορά που έγινε έβαλα την κοπέλα μου να βάλει αντίσταση στο πόδι ώστε να σπρώξω και δεν μπορούσα έστω και με ελάχιστη δύναμη που έβαζε να σπρώξω πίσω στα πλάγια βασικά εγώ . Οπότε πήγα σε νοσοκομείο αυτή την φορά που έκανα ακτινογραφίες και ο γιατρός είπε πως δεν έχω σπάσει τίποτα και όταν του εξήγησα την ιστορία μου είπε πως κανονικά χρειάζονταν την πρώτη φορά 15 μέρες πατεριτσες τουλάχιστον και πως τώρα να πάρω έναν πιο καλό νάρθηκα με ιμάντες για ένα μήνα και να σταματήσω τον αθλητισμό. Ένα μήνα μετά είδα όντως διαφορά όμως έτυχε σε διάστημα 1 μήνα να γυρίσει ελαφρά κάνα δυο φορές στην προπόνηση και τις προάλλες μου γύρισε δύο φορές στο δρόμο μόνο του όπου την μια φορά πρήστηκε κιόλας αλλά έφυγε γρήγορα. Τώρα εγώ θέλω να μου πείτε τι έχει γίνει και τι θεραπεία θα χρειαστεί. Ευχαριστώ

2 ειδικοί απάντησαν

  • Έχετε επισήμως αστάθεια ποδοκνημικής.Θέλετε μαγνητικη για να δούμε αν υπάρχει και άλλη βλάβη,νάρθηκα aircast για 3 μηνες λόγω παραμέλησης του διαστρέμματος,και υπάρχει και ένα χειρουργειο που αχνοφαίνεται στο άμεσο μέλλον αν δεν δουλέψει ο aircast

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να κάνετε μαγνητική τομογραφία της ποδοκνημικής για να διαπιστωθεί αν έχετε σοβαρή ρήξη κάποιων συνδέσμων κ αυτό προκαλεί αστάθεια.
    Σε κάποιες περιπτώσεις με φυσικοθεραπεία κ άσκηση βελτιώνεται το αίσθημα αστάθειας ενώ σε επίμονες περιπτώσεις σε άτομα με αυξημένη δραστηριότητα μπορεί να προταθεί κ χειρουργική θεραπεία

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος