• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 29/02/2024

Καλησπέρα πριν 14 μερες χτυπησα και μου εβαλαν ναρθηκα . Καταγμα εγγυς κερκιδας. Σημερα στο νοσοκομειο μου τον εβγαλαν λεγοντας πως εχει παει πολυ καλα και απλα να κανω καποιες ασκησεις και θα δουμε αν θα κανω φυσικοθεραπειες μετα απο 2 εβδομαδες που θα με ξαναδουν . Πηγα λοιπον κ πηρα μια δευτερη γνωμη και ο αλλος γιατρος μ ειπε πως θα μ εκανε κατευθειαν χειρουργιο και πως πρεπει να το ξαναδεσουμε τουλαχιστον μια εβδομαδα ακομα. Ειμαι 30 χρονων και εχω τρομοκρατηθει για το αν θα φτιαξεο σωατα το χερι μου. Να τον κρατησω η να τον βγαλω? Εχω δυσκολεια να γυρισω την παλαμη μου και να το τεντωσω.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Να πάρετε και άλλες γνωμες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο επεξηγηματικός γίνεται.
    Η απόφαση για το αν ένα κάταγμα εγγύς κερκίδος θα χειρουργηθεί ή όχι λαμβάνεται ανάλογα με το είδος του καταγματος , την ακτινολογική του εικόνα, συνυπολογίζοντας κ αλλες παραμέτρους όπως ηλικία , δραστηριότητα κλπ (επομένως χωρίς να δει ακτινογραφία κανεις , δεν υπάρχει τρόπος να σας πει την ιατρική του γνώμη)
    Αν αποφασιστεί να θεραπευτεί συντηρητικά (όπως σας είπαν στο νοσοκομείο) , συνήθως αρκεί μια ακινητοποίηση 2-3 εβδομάδων , διάστημα στο οποίο το κάταγμα προφανώς δεν έχει ακόμα κολλήσει, ωστόσο επιβάλλεται κάνεις πέρα απ' αυτό το διάστημα να κινητοποιήσει τον αγκώνα δια
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Είναι απαραίτητο να σας δει Ορθοπαιδικός Χειρουργός της εμπιστοσύνης σας και αφού σας εξετάσει και δει τις ακτινογραγφίες να σας απαντήσει υπεύθυνα

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη