• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 28/10/2023

Καλησπέρα. Κλείνω 5 εβδομάδες με κάταγμα επιγονατίδας, μή παρεκτοπισμένο. Φοράω μηροκνημιαίο κηδεμονα στις 0 μοιρες. Στις 3 βδομαδες η επαναληπτική αντινογραφία έδειξε ότι η πωρωση πάει καλά. Πότε θα μπορέσω να περπατήσω ελεύθερα χωρίς κηδεμόνα και να επιστρεψω στην εργασία μου, η οποια απαιτεί κινηση; Ευχαριστώ.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Κανονικά αυγά σιγά θα έπρεπε αν ο κηδεμόνας είναι ρυθμιζομενος ήδη να έχετε ξεκινήσει σταδιακή κάμψη του γόνατος.
    Γενικώς στο δίμηνο μπορει κανείς να δοκιμάσει παραπάνω δραστηριότητες, στο τρίμηνο είναι ασφαλές να το χρησιμοποιήσετε φυσιολογικά όπως πριν

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Μάλλον πρέπει να αρχίσετε να κινητοποιείτε το γόνατο σας γιατί θα αρχίσει δυσκαμψία που θα σας ταλαιπώρησε.Συνηθως η επιγονατίδα κολλάει στις 4 εβδομάδες αλλά κίνηση δεν γίνεται εργώδης πριν τις 6 εβδομάδες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Συνήθως μετά απο 8 εβδομάδες περίπου θα μπορείτε να είστε εντελώς καλά. Επίσης θα χρειαστούν φυσικοθεραπείες για την αποκατάσταση της κίνησης του γόνατος

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη