• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 26/07/2023

Γεια σας, πριν 3,5 μήνες είχα από πτώση κάταγμα περόνης! Το πήγαμε συντηρητικά, νάρθηκα, γύψο, φυσιοθεραπείες, όμως το κάταγμα δεν έχει πορωθει ακόμα και με πονά στο σημείο του σπασίματος! Ψάχνουμε να βρούμε τι μπορεί να έχει καθυστερήσει την πορώση, θέλω να ελπίζω πως θα αποκατασταθεί. Είμαι διαβητική και σε εμηνοπαυση. Ευχαριστώ.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Αν δεν έχει αποκατασταθεί μέχρι τώρα, μην περιμένετε άλλη βελτίωση. Σημασία έχουν οι ενοχλήσεις σας. Αν θεωρείτε ότι υπάρχουν ενοχλήσεις εκ του κατάγματος πρέπει να σας δώ. Αν το κάταγμα είναι στο κάτω μέρος του οστού, πρέπει να το χειρουργήσετε έστω και καθυστερημένα. Σας περιμένω στο ιατρείο για περισσότερα. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Έχει μεγάλη σημασία σε ποιό ύψος της περόνης είναι το κάταγμα.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Η περόνη συχνά καθυστερεί να πορωθεί. Μπορεί να πονάει λίγο αλλά δέν είναι ανησυχητικό.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • είναι πολύ μεγάλο το διάστημα που περιμένετε για πώρωση.Θα έπρεπε να έχει κολλήσει στον ενάμιση μηνυμα.Πρεπει για να σας πω γνώμη να δω ακτινογραφιες,αξονική,μαγνητική,σπινθηρογραφημα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Ο σακχαρώδης διάβήτης είναι απο μόνος του μια απο τις αιτίες

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Εξαρτάται από την εντόπιση κ το είδος του καταγματος
    Η πωρωση είναι μια μακροχρόνια διαδικασία που μπορεί να πάρει αρκετούς μήνες.
    Επηρεάζεται κ από μεταβολικόυς παράγοντες όπως ο διαβήτης.
    Συνήθως τα κατάγματα περόνης κ να μην πωρωθουν τα συμπτώματα δεν είναι σοβαρά
    Για να μιλήσει κανείς για αποτυχία πωρωσης θα πρέπει να περάσει πάνω από εξάμηνο
    Εύχομαι καλή τυχη

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος