• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 07/12/2023

Γειά σας ένα βράδυ εκεί που έκανα δουλειές δεν πατούσα με πίεση το πόδι δεν το χτύπησα και δεν το στραβοπάτισσα. Ακούω ένα δυνατό μπαμ. Ήρθε ένας δυνατός πόνος αλλά δεν έδωσα πολύ σημασία. Λέω κάποιο κόκαλο θα είναι. Πήρα χάπια δεν πέρασε. Δεν μπορούσα να πατήσω. Πάω μετά από δύο μέρες σε γιατρό. Μου λέει ακτίνες. Εεεε πάω και κάνω και μου λέει κάταγμα 5ου μεταταρσίου. Φοράω νάρθηκα... Ότι μου είπαν. Αλλά δεν ξέρω γιατί έσπασε μόνο του. Πώς θα το μάθω αυτό;

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΠΡέπει να το ψάξουμε. Είναι σύνηθες να σπάνε τα μετατάρια, κυρίως το 2ο μετά από παρατεταμένη βάδιση (εκ κοπώσεως). Πρέπει να βγάλετε μαγνητική της περιοχής. Επίσης, είναι αρκετή η απλή ακινητοποίηση ή μήπως χρειάζεται ακινητοποίηση με βελόνες?

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Οπωσδήποτε έλεγχος οστεοπόρωσης και μετά μαγνητικη στο πόδι για να δείτε μήπως υπήρχε κάποια κύστη στο μετατάρσιο και έσπασε έτσι ευκολα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Ενίοτε συμβαίνουν κατάγματα στα μετατάρσια λόγω καταπόνησης , από παραπάνω χρήση κ φόρτιση δηλαδή.
    Όπως ένα συνδετήρα ή ένα σύρμα ας πούμε που αν το "τσακίζουμε" πολλές φορές , μετά από κάποιο όριο αντοχής σπάζει.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος