• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 14/12/2023

Έχω καταγμα01. Τι πρέπει να κάνω εγχείρηση ή συντηρητική αγωγή?και σε πόσες μέρες περνάει ο πόνος??

5 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται από την εικόνα του στην μαγνητική τομογραφία και στην ακτινογραφία. Η θεραπεία μπορεί να είναι από 20 ημέρες στο κρεββάτι μέχρι εγχείρηση. Με χαρά σας περιμένω στο ιατρείο. Ευχαριστώ πολύ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Εξαρτάται απο τι κάταγμα είναι...υπάρχουν πολλές παραλλαγές και θα πρέπει οπωσδήποτε να συμβουλευτείται κάποιον ορθοπαιδικό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται από το είδος του καταγματος ,το είδος και το μέγεθος της παραμόρφωσης, την ηλικία , την ύπαρξη η μη νευρολογικών συμπτωμάτων , την ύπαρξη η μη συνόδων παθήσεων , την οστεοπόρωση , τη δραστηριότητα κ πλήθος άλλων παραγόντων που θα συζητήσετε με το γιατρό σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Εξαρτάται από τον τύπο του κατάγματος η συντηρητική αγωγή ή χειρουργική.
    Ο πόνος πολλές φορές χρονίζει δεν υπάρχει πρόγνωση για την διάρκεια του.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Η απάντηση είναι αρκετά πολύπλοκη. Εξαρτάται πως το πάθατε, την ηλικία σας, τη γενική κατάσταση σας και από το είδος του κατάγματος. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να σας δει κάποιος ορθοπεδικός, ίσως χρειάζονται περισσότερες εξετάσεις (πχ μια μαγνητική) για να αποφασιστεί ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης (συντηρητικά με κηδεμόνα, κυφοπλαστική ή κάποιο άλλο είδος εγχείρησης)

    Ρενιέρης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ψυχικό