• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 04/09/2023

Έχω κάταγμα έσω σφυρού και τοποθετήθηκε λάμα και 4 βίδες . Το έχω 15 χρόνια . Όμως αυτό δεν με εμπόδιζε στις δραστηριότητες μου . Τώρα όμως με πονάει και υπάρχει οίδημα στην περιοχή . Μετά από τόσα χρόνια το υλικό μπορεί να αφαιρεθεί;;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Αν χρειάζεται να αφαιρεθεί θα πρέπει να αφαιρεθεί - τουλάχιστον το μέρος εκείνων των υλικών που προκαλούν το πρόβλημα.

    Τζώρτζη Παρασκευή

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αγία Παρασκευή

  • Ναί μπορεί να αφαιρεθεί. Θέλει έλεγχο για την πραγματική αιτία που προκαλεί τίς ενοχλήσεις. Επίσκεψη σε ορθοπαιδικό.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Οι πιθανότητες να μπορεί να αφαιρεθεί είναι πάρα πολλές.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Μπορεί να αφαιρεθεί.
    Σίγουρα όμως ενώ πρόκειται για μια απλή σχετικά επέμβαση , μπορεί το μεγάλο χρονικό διάστημα που παρέμειναν τα υλικά στο πόδι να δημιουργήσουν κάποια τεχνικά προβλήματα στο χειρουργό που θα τα αφαιρεσει (πχ να σπάσει ή να κλωτσήσει κάποια βίδα , να υπάρχει δυσκολία στο να βρεθούν τα εργαλεία εξαγωγής κα)
    Επίσης ο γιατρός σας θα σας πει αν όντως τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε είναι λόγω των υλικών ή αν άλλη είναι η αιτία του πόνου κ του οιδηματος

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Τα υλικα συνηθως αφαιρουνται (σφυρο) μετα απο 18-24 μηνες

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Γενικά η αφαίρεση τον υλικών οστεοσύνθεσης δεν θεωρείται απαραίτητη παρά μόνον αν γίνουν συμπτωματικά ή αν συντρέχουν άλλοι λόγοι που αφορούν τον ασθενή. Η καλύτερη περίοδος για να αφαιρεθούν τα υλικά οστεοσύνθεσης είναι πρωτού συμπληρωθεί η τριετία από την τοποθέτηση τους. Υλικά οστεοσύνθεσης που δεν έχουν αφαιρεθεί σε αυτό το χρονικό διάστημα και ξαφνικά γίνουν συμπτωματικά ή για κάποιο άλλο λόγο πρέπει να αφαιρεθούν πολλά χρόνια αργότερα, η αφαίρεση τους μπορεί να παρουσιάσει δυσκολίες αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι απαγορευτική διαδικασία. Το σωστό προεγχειρητικό πλάνο είναι αυτό που δίνει τη λύση.

    Με εκτίμηση,
    Μανθάς Σπύρο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μανθάς Σπύρος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά

  • Μπορεί να αφαιρεθεί όποτε θέλεις!
    Επικοινώνησε μαζί μου!

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Φυσικά μπορεί να αφαιρεθεί αν σας ενοχλεί. Κλείστε ραντεβού για παραπάνω πληροφορίες.

    Κωστάκος Θωμάς

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Μπορεί να αφαιρεθεί όχι όμως και τόσο εύκολα λόγω ενσωμάτωσης του υλικού με το οστό.Είναι πιθανό να είναι μία εργώδης επέμβαση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης