• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 20/11/2023

Έπαθα κάταγμα έξω σφυρού πριν 9 μέρες! Ο γιατρός μου σύστησε να βάλω μπότα και οχι νάρθηκα λόγο του ότι το σπάσιμο δεν είναι τόσο σοβαρό! Όσο περνούν οι μέρες πονάω όλο και περισσότερο όμως! Είναι φυσιολογικό;;;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Είτε μπότα είτε νάρθηκας το νόημα είναι ίδιο , δηλαδή ακινητοποίηση της ποδοκνημικής.
    Πιθανόν ο πόνος να αυξήθηκε λόγω οιδήματος ή κακής συμμόρφωσης .
    Αυτο που οφείλει ειδικά στην αρχή είναι αποφόρτιση - ανύψωση - παγοθεραπεια

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Να χρησιμοποιήσετε πατερίτσες μαζι με την μπότα.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • μήπως να κάνουμε επαναληπτικη ακτινογραφία μήπως και κατι εφυγε απο τη θέση του?

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Όλα έχουν να κάνουν με τη σοβαρότητα του κατάγματος. Θα πρέπει να γίνει νέα ακτινογραφία και αν χρειαστεί μετά από αυτό να μην το πατάτε. Είμαι στη διάθεση σας. Επίσης καλό είναι να κάνετε αντιπηκτική αγωγή σε περίπτωση που δεν το πατάτε ήδη

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη