• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 21/03/2024

καλησπερα σας. Η μητερα μου 80χρονων σημερα, εκανε εγχειρηση στα 77της (το 2020) , για καρκινο στον Μαστο. απο τοτε εκανε χημιοθεραπειες/ακτινοβολιες και ολους τους 6μηνους επανελεγχους. Ολα καλα . Στον τελευταιο ελεγχο τις βρηκαν Μικροαποτιτανωσεις και δεδομενου το Ιστορικο της , προταθηκε χειρουργικη επεμβαση. βιοψια δεν εχουμε κανει. Εχω 2 ερωτησεις παρακαλω 1. δεδομενου την Ηλικια της , ποσο γρηγορα ΑΝ ειναι τελικα κακοηθεις εξελισσονται οι μικροαποτιτανωσεις σε καρκινο? 2. Υπαρχει εναλλακτικη μορφη θεραπειας ΠΕΡΑΝ / ΕΚΤΟΣ του χειρουργειου? (λογω Ηλικιας παντα υπαρχει και ο φοβος με την Ναρκωση) . Σας Ευχαριστω για τον χρονο Σας. Α.Κ.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,αν οι αποτιτανωσεις πληρούν τα κριτήρια ώστε να χαρακτηριστούν ύποπτες σίγουρα χρειάζεται βιοψία,το χειρότερο σενάριο είναι να βγει στη βιοψία μια προ-καρκινική κατάσταση που λέγεται in situations και η οποία συνήθως χρειάζεται για να περάσει στο στάδιο του καρκίνου 1 με2 χρόνια,από τις αποτιανωσεις που πληρούν τις προϋποθέσεις για να χαρακτηριστούν ύποπτες περίπου το 40% ανήκουν στην κατηγορία του in situ και το 60% είναι στατιστικά αθώο !Σας εύχομαι τα καλύτερα Μπακογιαννης Αποστολος

    Μπακογιάννης Απόστολος

    Μαστολόγος - Χειρουργός μαστού

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα εάν οι αποτιτανώσεις είναι ύποπτες εξελίσσονται αργά σε καρκίνο μπορεό 1-2 χρόνια. Δεν υπάρχει εναλλακτική θερσαπεία. Οι αποτιτανώσεις εμφανιστήκαν στο σημείο της παλιάς επέμβασης; Γιατί εάν είναι έτσι μπορεί να οφείλονται στο προηγούμενο χειρουργείο. Αλλιώς εάν είναι καινούργιο εύρημα χρήζουν βιοψίας.

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι