• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 15/09/2023

καλησπέρα σας είμαι 60 χρόνων και διαγνώστηκα με μεταστατικο καρκίνο του μαστού το 2021. Η κακοήθεια είναι 7 mm στον αριστερό μαστό και κατόπιν βιοψίας είναι 95% ορμονοευαισθητος στα οιστρογόνα και 85% στην προγεστερόνη. Όταν το βρήκα είχε κάνει μετάσταση στα οστά και στο μασχαλιαίο λεμφαδένα. ξεκίνησα ορμονοθεραπεια με faslodex και χάπια arimindex. Για ένα χρόνο πήγαινα πολύ καλά έφυγαν οι μεταστάσεις. Όμως κόλλησα covid και άρχισα να υποτροφίας γιατί ανέβηκε ο καρκινικός δείκτης. Έτσι προχώρησα σε θεραπεία αντί για arimindex σε kisqali.Η κατάσταση μου είχε σταθεροποιηθει όμως ο καρκινικος δείκτης του μαστού πήγε κοντά στα 1000 και δεν επεφτε έτσι τον Ιούλιο έκανα υγρή βιοψία και έδειξε πως έχω το γονίδιο ESP1 με δύο παραλλαγές του. Έτσι σταμάτησα για 2μιση μήνες τη θεραπεία μέχρι να εγκριθεί το φάρμακο ORSEDU το οποιο αρχισα να παιρνω στις 8/9/2023. Στις 19/9/2023 έκανα καρκινικο δείκτη μαστού και ανέβηκε 2327. Έκανα την εξεταση του καρκινικού δείκτη για να το έχω ως αφετηρία για να δω πως θα δράσει το νέο φάρμακο Orsedu στον δείκτη. Πιστεύετε πως υπήρχε υποτροπή του δείκτη από 1000 σε 2327 λόγω του ότι 2,5 μήνες έμεινα χωρίς θεραπεία μόνο με την ένεση fulvestrant? Ποια είναι η άποψή σας με βάση το ιστορικό μου και την αρχή του νέου φαρμάκου Orsedu? Υπαρχει κατά τη γνώμη σας κάποια άλλη θεραπεία που μπορεί να είναι αποτελεσματική στη δική μου πάθηση?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα
    Η θεραπεία που αρχίσατε είναι κατάλληλη αφού υπάρχει μετάλλαξη του ESR1. Ο δείκτης, που είναι ένα εργαλείο για την παρακολούθηση της ασθένειας, είναι χρήσιμος, χωρίς όμως να είναι αυτός, που καθορίζει την θεραπεία σας. Πιστεύω ότι μπορεί να πάτε πολύ καλά με το Orsedu. Εύχομαι καλά επιτυχία. Μην απογοητεύεστε γιατί υπάρχουν ακόμη πολλά χρήσιμα φάρμακα στο οπλοστάσιο μας

    Πανόπουλος Χρήστος

    Ογκολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δεν νομίζω ότι ο δείκτης αυξήθηκε για αυτό τον λόγο. Εχετε κάνει αξονική ολόσωμη και PET SCAN;

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι