• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 02/11/2023

Καλησπέρα! Έκανα την πρώτη μου μαστογραφια και τα ευρήματα ήταν: Μαστοι σκιερό με απεικόνιση πυκνώνουν ινοαδενικών στοιχείων στη μεγαλύτερη έκταση τους, τα οποία εμφανίζουν επί το πλήστον συμμετρική κατανομή και είναι περισσότερο έκδηλα στα οπισθοθηλαια καινστα έξω τμήματα τους ( ACR 3). Αυξημένη σκιερότητα ελέγχεται με αμφότερους τους μαστούς τόσο στο άνω και έξω τμήματα αμφότερων των μασκών, ιδία δεξιά, όσο και στα οπισθοθηκαία τμήματα και ως εκ τούτου σκόπιμο χρήζει ο συμπληρωματικός u/s έλεγχος. Δεν παρατηρείται σαφής επιπρόσθετη σκίαση με την έννοια της ογκόμορφης εξεργασίας η διαταραχή της αρχιτεκτονικής του μαζικού παρεγχύματος. Φυσιολογική απεικόνιση θηλών και δέρματος. Μικροί μασχαλιαίοι λεμφαδένες άμφω. Συστάσεις: Συνίσταται συμπληρωματικός u/s έλεγχος λόγω έκδηλης πυκνότητας των μασκών καθώς και λόγω 1ου μαστογραφικού ελέγχου και επί αρνητικών ευρημάτων επανέλεγχος μετά από 1 έτος. Θα κανονίσω για τον υπέρηχο απλά μέχρι τότε καταλαβαίνω ότι αυτός ο έλεγχος πρέπει να γίνει λόγω πυκνών μαστών; πρέπει να με ανησυχεί κάτι άλλο. Ειμαι 44 ετών.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα
    Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανησυχία. Χρειάζεται όμως περαιτέρω αξιολόγηση με υπερηχογράφημα και τακτική παρακολούθηση λόγω της πυκνότητας των μαστών

    Πανόπουλος Χρήστος

    Ογκολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας, ο υπέρηχος γίνεται συμπληρωματικός λόγω πυκνότητας μαστών,καλό θα ήταν για να συμπληρωθεί η εξέταση να γίνει και κλινικός έλεγχος από Χειρ.Μαστού/Μαστολογο ώστε να μπείτε σε σωστεί σειρά για τον τρόπο εξετάσεις ανάλογα με τον τύπο μαστού και το ιστορικό (οικογενειακό και ατομικό)

    Μπακογιάννης Απόστολος

    Μαστολόγος - Χειρουργός μαστού

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα να μην ανησυχείτε πάντα όταν έχουμε πυκνούς μαστούς πρέπει να κάνουμε υπέρηχο.

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι