• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 17/02/2024

Γεια χαρά! Πρόσφατα διαγνώστηκα με καρκίνο του μαστού (ηλικία <25) (!). Δεν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια αλλά έκανα γονιδιακό έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Luminal B, ER+ PR+ HER2- (+2 αλλά αρνητικό μετά από FISH), μετάσταση στους μασχαλιαίους λεμφαδένες. Όλες οι αξονικές/μαγνητικες ήταν καθαρές από μακρινές μεταστάσεις. Έχω ξεκινήσει χημειοθεραπείες και θα ακολουθήσουν χειρουργείο ακτινοθεραπείες και ενδοκρινική θεραπεία. Αυτό που με αγχώνει είναι ότι λόγω ηλικίας (και ενός θετικού στις ορμόνες καρκίνου που είναι και 100% ER+) οι περίοδοι μου δεν έχουν σταματήσει παρά τις θεραπείες. Έχω ακόμα αρκετές να κάνω (>10) όποτε περιμένω να σταματησουν κάποια στιγμή. Δεν μου έχει προταθεί ovarian suppression (Lupron, Zoladex) προφανώς(?) λόγω ηλικίας, αλλά θέλω να ρωτήσω εάν είναι κάτι που είναι λογικό να ζητήσω εάν διατίθεμαι να το κάνω; Μέχρι στιγμής διαχειρίζομαι τις παρενέργειες των θεραπειών πολύ καλα, όποτε κάποιες έξτρα παρενέργειες που ενδέχεται να προκληθούν από αυτό θα ειναι παραπάνω από ανεκτές. Ο καρκίνος στα 20s πιο τρομαχτικός από την εμμηνόπαυση στα 20s και θέλω να του πεταξω τα πάντα και να προσπαθήσω τα πάντα. Όποτε, ναι, δεν ξέρω τι να κάνω! Να το αναφέρω στην ομάδα μου; Να ζητήσω μια δεύτερη γνώμη; Να περιμένω τις θεραπείες να με στείλουν στην εμμηνόπαυση; Δεν ξέρω καν εάν αυτές οι ανησυχίες ειναι βάσιμες, η εάν ακούγομαι παρανοϊκή αλλά θέλω πολύ να το νικήσω αυτό.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Οχι δεν είστε παρανοική αλλοίμονο είστε ασθενείς. Σε αυτή την φάση πρέπει να κάνετε χημειοθεραπεία. Η ορμονοθεραπεία ξεκινά αφού ολοκληρωθεί η χημειοθεραπεία. Καλή δύναμη!

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι

  • Πρώτον, το προφίλ της κακοήθειας που έχετε, ορμονοεξαρτώμενος με αρνητικό Her-2, είναι λιγότερο επιθετικό. Όσον αφορά τον κύκλο σας, δεν είναι πάντα απαραίτητο ότι η περίοδος σας θα σταματήσει κατά τη διάρκεια της χημειοθεραπείας, γι' αυτό μην σας ανησυχεί. Μετά το όποιο χειρουργείο έχει αποφασιστεί να γίνει, είτε μαζί την ακτινοθεραπεία ή μετά, θα ξεκινήσετε την ορμονοθεραπεία η οποία θα πρέπει να περιλαμβάνει καταστολή οωθηκών. Με βάση όλα τα διεθνή πρωτόκολλα, οι γυναίκες σε αναπαραγωγική ηλικία λαμβάνουν ένα επιλεκτικό διαμορφωτή υποδοχέων οιστρογόνων όπως η Ταμοξιφαίνη και έναν αναστολέεα ορμονών φύλου όπως η γοσερελίνη (zoladex). Εί... Διάβασε περισσότερα

    Χατζάκης Εμμανουήλ

    Μαστολόγος

    Ψυχικό