• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 10/01/2024

Γεια. σας.Το καλοκαίρι έπιασα στο κάτω μέρος του δεξιού μαστού όχι πάνω από κάτω.Ειχα κάνει μαστογραφία και υπέροχο αλλά δεν το έχει πιάσει.Πηγα σε Μαστολογο μου έκανε παρακεντιση ήταν το υγρό λευκό.Δεν βγήκε κάτι το ανισυχιντικο αλλά μου το αφερεσε με τοπικό για να είναι σίγουρος.Εκανε βιοψία και βγήκε καρκίνος.Τωτα θα μου κάνει πάλι ενχυρηση με ανεστισια ολική για να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει.Εγω περνώ και θεραπεία για σκπ το tysabri.Θα μπορώ να περνώ και χειμιοθεραπεια.Εχω τρελαθεί

2 ειδικοί απάντησαν

  • Η απόφαση για τα εάν θα λάβετε χημειοθεραπεία ή όχι θα καθοριστεί με το αποτέλεσμα της ιστολογικής εξέτασης του όγκου

    Σφακιανάκης Ελευθέριος

    Μαστολόγος-Ογκολόγος Χειρουργός Μαστού

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα το τι θεραπεία θα γίνει εξαρτάται από το είδος του όγκου . Ίσως να μη χρειασθεί να γίνει χημειοθεραπεία, εάν όμως χρειασθεί θα αποφασίσει ο ογκολόγος τι πρέπει να γίνει.

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι