• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 06/12/2022

Γεια σας πολλές φορές με πιάνει ένας πόνος στις μασχάλες σαν τσιμπήματα κ στο στήθος κ πίσω στην πλάτη

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Συνιστάται κλινική εξέταση από ειδικό και ο κατάλληλος απεικονιστικός έλεγχος για τον έλεγχο των συμπτωμάτων σας.

    Σφακιανάκης Ελευθέριος

    Μαστολόγος-Ογκολόγος Χειρουργός Μαστού

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Δεν σημαίνει αναγκαστικά κάτι. Θα πρέπει όμως να σας εξετάσει ο γιατρός σας

    Πανόπουλος Χρήστος

    Ογκολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καταρχάς παίζει ρόλο το είδος του πόνου, ποτε εμφανίζεται (π.χ μετα απο καποια κινηση ή καταπόνηση) , τι ηλικίας ειστε. Σας εχουν εξετασει πρόσφατα; Ειστε σε ηλικία που κανουμε προληπτικό έλεγχο μαστογραφίας;

    Αυγουστίδου Μαρία

    Ογκολόγος

    Μαρούσι

  • Ο πόνος όπως τον περιγράφεται δεν σχετίζεται με πρόβλημα από το μαστό αλλά περισσότερο με μυοσκελετικό άλγος. Παρόλα αυτά μην αμελείτε τον προληπτικό μαστολογικό έλεγχο. Επίσης καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε και έναν καρδιολόγο ή παθολόγο.

    Ζαραμπούκας Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Μαστολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημερα. Μόνο με φυσική εξέταση από γιατρό θα μπορέσει να δώσει απάντηση στο ερώτημα σας. Ίσως χρειαστούν και συμπληρωματικές εξετάσεις. Όποτε εάν σας ενοχλεί πολύ, μην χάνετε χρόνο. Γρήγορα στον γιατρό.

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    τις περισσότερες φορές αυτές οι ενοχλήσεις εμφανίζονται σε σχέση με την ημέρα του κύκλου. Είναι όμως σωστο να γίνει ενας μαστολογικός έλεγχος και προγραμματισμός ενδεχόμενα για κάποια απεικονιστική εξέταση.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Μαστολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Να ελέγχεστε Υπερηχογραφικα κάθε χρόνο και αν είστε πάνω από 40 και μαστογραφία

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπερα.
    Καποιοι τετοιοι πονοι συνηθως εχουν μυοσκελετικη προελευση και δεν προερχονται απο τους μαστους. Σιγουρα μια εξεταση απο γιατρο χρειαζεται, για σωστοτερη διαγνωση και αποκλεισμο καρδιολογικου προβληματος.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Θα χρειαστεί να γίνει μια κλινική εξέταση από γυναικολόγο

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια