• Breast cancer
  • Submitted on 06/12/2022

Γεια σας πολλές φορές με πιάνει ένας πόνος στις μασχάλες σαν τσιμπήματα κ στο στήθος κ πίσω στην πλάτη

9 specialists answered

  • Καλημέρα σας. Συνιστάται κλινική εξέταση από ειδικό και ο κατάλληλος απεικονιστικός έλεγχος για τον έλεγχο των συμπτωμάτων σας.

    Σφακιανάκης Ελευθέριος

    Μαστολόγος-Ογκολόγος Χειρουργός Μαστού

    Heraklion

  • Δεν σημαίνει αναγκαστικά κάτι. Θα πρέπει όμως να σας εξετάσει ο γιατρός σας

    Panopoulos Hristos

    Oncologist

    Platia Mavili

  • Καταρχάς παίζει ρόλο το είδος του πόνου, ποτε εμφανίζεται (π.χ μετα απο καποια κινηση ή καταπόνηση) , τι ηλικίας ειστε. Σας εχουν εξετασει πρόσφατα; Ειστε σε ηλικία που κανουμε προληπτικό έλεγχο μαστογραφίας;

    Αυγουστίδου Μαρία

    Oncologist

    Marousi

  • Ο πόνος όπως τον περιγράφεται δεν σχετίζεται με πρόβλημα από το μαστό αλλά περισσότερο με μυοσκελετικό άλγος. Παρόλα αυτά μην αμελείτε τον προληπτικό μαστολογικό έλεγχο. Επίσης καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε και έναν καρδιολόγο ή παθολόγο.

    Ζαραμπούκας Κωνσταντίνος (Deactivated account)

    Mastologist

    Thessaloniki

  • Καλημερα. Μόνο με φυσική εξέταση από γιατρό θα μπορέσει να δώσει απάντηση στο ερώτημα σας. Ίσως χρειαστούν και συμπληρωματικές εξετάσεις. Όποτε εάν σας ενοχλεί πολύ, μην χάνετε χρόνο. Γρήγορα στον γιατρό.

    Argyrakis Kostantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Καλησπέρα σας,
    τις περισσότερες φορές αυτές οι ενοχλήσεις εμφανίζονται σε σχέση με την ημέρα του κύκλου. Είναι όμως σωστο να γίνει ενας μαστολογικός έλεγχος και προγραμματισμός ενδεχόμενα για κάποια απεικονιστική εξέταση.

    Μπούτας Ιωάννης

    Mastologist

    Ampelokipoi

  • Να ελέγχεστε Υπερηχογραφικα κάθε χρόνο και αν είστε πάνω από 40 και μαστογραφία

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Καλησπερα.
    Καποιοι τετοιοι πονοι συνηθως εχουν μυοσκελετικη προελευση και δεν προερχονται απο τους μαστους. Σιγουρα μια εξεταση απο γιατρο χρειαζεται, για σωστοτερη διαγνωση και αποκλεισμο καρδιολογικου προβληματος.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • Θα χρειαστεί να γίνει μια κλινική εξέταση από γυναικολόγο

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia