• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 02/03/2024

Είμαι 37 χρόνων χωρίς ιστορικό στην οικογένεια.εκανα μαστογραφία μετά τη γέννηση του παιδιού μου το 2021 κ ήταν καθαρή.φετος ξανά έκανα κ βρήκε διάφορα ευρήματα.εκανα υπέρηχο δε φάνηκε τίποτα.εκανα μαγνητική μαστών κ τα ευρήματα αυτά τα κατέταξαν με βάση τη κλιμακα birads σε V.Ξανα έκανα υπέρηχο δεν έδειξε κατι.Δεν υπάρχει κάποιο συμπτωμα γενικά. μπορεί να έχει γίνει κάποιο λάθος?μας είπαν για βιοψία με hook στο μαγνήτη.τι με συμβουλευετε να κάνω??έχω φοβηθεί παρά πολυ

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα η κατάταξη BIRADS 5 σημαίνει μεγάλη υποψία για κακοήθεια και χρήζει άμεσης βιοψίας ,υποθέτω ότι έχετε απευθυνθεί σε χειρουργό Μαστου που είδε και εκτίμησε τις εξετάσεις σας και σας εξέτασε κλινικά ,σας εύχομαι καλά αποτελέσματα ,πάντα στη διάθεση σας Μπακογιαννης Αποστολης

    Μπακογιάννης Απόστολος

    Μαστολόγος - Χειρουργός μαστού

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα είναι δύσκολο εάν δεν δώ τις εικόνες και τις διαγνώσεις να σας πώ την άποψη μου, Εάν όμως στην μαγνητική σας κατέταξαν σαν BIRADS V πρέπει να κάνετε βιοψία.

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι

  • Στην εκτίμηση του μαστού είτε είναι κλινικά, ακτινοδιαγνωστικά ή και παθολογοανατομικά θα πρέπει να υπάρχει συμφωνία για να καταλήξουμε για κάποιο εύρημα. Η μαγνητική αποτελεί την πιο λεπτομερή και εξειδικευμένη εξέταση για το μαστό. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων υπάρχει ένδειξη και στη μαστογραφία αλλά κυρίως στο υπερηχογράφημα. Σε κάποιες λίγες περιπτώσεις όμως, όπως για παράδειγμα αλλοιώσεις που αφορούν τα λοβία του αδένα και όχι τόσο τους γαλακτοφόρους πόρους, μπορεί να υπάρξουν ευρήματα που είναι κρυφά στη μαστογραφία ή και στον υπέρηχο. Έχοντας μια υψηλή υποψία στη κλίμακα Birads δεν τον αγνοούμε λόγω των παραπάνω περιπτώσεων και συνι... Διάβασε περισσότερα

    Χατζάκης Εμμανουήλ

    Μαστολόγος

    Ψυχικό