• Καρδιακή ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 19/11/2022

Εχω την μητερα μ 73 ετων το 2004 επαθε εμφραγμα 2005 εκανε εγχειρησει 3 μπαιμπας κ ξανα επαθε εμφραγμα το 2020 βαλαμε 2 μπαλονακια μετα τα μπαλονακια απεκτησε βαρια καρδιακη ανεπαρκεια και δεν δουλευει μια βαλβιδα εχει χαμηλο αιματοκριτη στα 30 τι μπορει να γινει??????

16 ειδικοί απάντησαν

  • Τακτική παρακολούθηση από καρδιολόγο ή στα εξωτερικά ιατρεία για καρδιακή ανεπάρκεια που έχουν τα δημόσια νοσοκομεία

    Οσανλού Σαρζάντ - Σοφία

    Καρδιολόγος

    Καλαμαριά

  • να βελτιωθεί ο αιματοκρίτης και ανάλογα και η βαλβίδα.
    μπορεί να βάλει και συσκευή επανασυγχρονισμου ανάλογα με το καρδιογραφημα

    Κάββουρας Χαράλαμπος

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΣΩΣΤΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ Η ΠΡΩΤΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΚΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ, ΠΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ). ΑΝ Η ΒΑΛΒΙΔΑ ΕΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ, ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΟΒΑΡΕΣ ΒΑΛΒΙΔΟΠΑΘΕΙΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ. ΤΕΛΟΣ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΠΑΝΑΙΜΑΤΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ (πχ ΜΠΑΛΟΝΑΚΙΑ - BYPASS). ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΙΜΙΑ ΕΝΑΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ Ή ΕΝΑΣ ΝΕΦΡΟΛΟΓΟΣ (ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΝΕΦΡΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ ΣΥΧΝΑ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΡΑΜΕΙ.

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Άμεση επαφή με Καρδιολόγο.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας. Η μητέρα σας πάσχει από καρδιακή ανεπάρκεια ισχαιμικής αιτιολογίας με συν νοσηρότητα την αναιμία που είναι αρκετά συχνή σε αυτές τις περιπτώσεις. Αυτή τη στιγμή έχει αντιμετωπιστεί η στεφανιαία νόσος (δηλαδή η αιτία) με τα μπαλονάκια (και το προηγούμενο χειρουργείο βέβαια). Επομένως πρέπει να παρακολουθείται και να ρυθμίζεται και η αναιμία με τη βοήθεια του παθολόγου, ενώ η βασική πάθηση της καρδιακής ανεπάρκειας θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί εξειδικευμένα σε ιατρείο καρδιακής ανεπάρκειας ή σε κάποιο έμπειρο καρδιολόγο και να κριθούν και άλλες παράμετροι (π.χ. ενδεχόμενα κάποια ανάγκη για βηματοδότη ή/και απινιδωτή, ή μηχανική υ... Διάβασε περισσότερα

    Αγγελόπουλος Παναγιώτης

    Καρδιολόγος

    Κύμη

  • Θα πρέπει να αντιμετωπιστεί η βαλβιδοπάθεια διαδερμικά. Εξαρτάται για ποια βαλβίδα πρόκειται. Το ενδεχόμενο νέας επέμβασης είναι σχεδόν απαγορευτικό. Ο χαμηλός αιματοκρίτης διορθώνεται.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ ΤΗΣ

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Βελτιστοποιηση αγωγης για καρδιακη ανεπαρκεια. Ποια βακβιδα δεν δουλευει καλα?

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Υπάρχουν πολλές θεραπευτικές επιλογές ανάλογα με την αιτία της καρδιακής ανεπάρκειας, τη πάθηση της βαλβίδας, επίλυση της αναιμίας κ.α.

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Καρδιολόγος

    Κηφισιά

  • Είναι αρκετά συμπλοκο περιστατικο και είναι δυσκολο να δωθει σαφή απάντηση χωρίς κάποιος να έχει όλα τα δεδομένα - σίγουρα χρειάζεται καλή ρυθμιση των παραγοντων κινδυνου (πιεση, σφυξεις, χοληστερίνη, σάκχαρο) και πληρη συμμόρφωση στην μέγιστη κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή, και ανάλογα με το προβλημα της βαλβίδας ίσως και κάποια διορθωτική επεμβαση

    Ψώχιας Πολύκαρπος

    Στρατιωτικός Ιατρός - Ειδικός Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • καλησπέρα σας, η βαριά καρδιακή ανεπάρκεια δεν έχει σχέση με τα μπαλονάκια αλλά με την κατάστασή της γενικότερα. Πιθανώς, αν έχει βαλβιδοπάθεια, αυτό να επιδεινώνει και τη λειτουργικότητα της αριστεράς κοιλίας. Χρειάζεται να λαμβάνει βέλτιστη φαρμακευτική αγωγή για την πάθησή της κι εκτίμηση της βαλβιδοπάθειας για το αν χρήζει παρέμβασής και πόσο επικίνδυνο είναι αυτό.

    Γεωργίου Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Σίγουρα ενίσχυση της αγωγής λόγω καρδιακής ανεπάρκειας, εκτίμηση της λειτουργικότητας της βαλβίδας από καρδιοχειρουργο για πιθανή επιδιόρθωση και βελτίωση του αιματοκριτη με σίδηρο κατόπιν συνεννόησης και με παθολογο-αιματολογο.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Χρειάζεται να κάνει έναν πλήρη καρδιολογικό έλεγχο καταρχάς! Ανάλογα με το ποια βαλβίδα δυσλειτουργεί θα γίνει και το πλάνο θεραπείας αν πρόκειται δηλαδη για την αορτική βαλβίδα ή την βαλβίδα της μιτροειδούς.

    Κολυβήρας Θάνος MD PhD FESC

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η μητέρα σου χρειάζεται εντατικό έλεγχο και παρακολούθηση. Πρέπει να εξεταστεί ενδελεχώς από γιατρό, να διαβάσει αναλυτικά το ιστορικό και τις στεφανιογραφίες της, να υποβληθεί σε λεπτομερή υπερηχογραφική εξέταση και μετά να συζητήσετε τις πιθανότητες παρέμβασης.

    Βασίλειος Βαχλιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Πατήσια

  • Από αυτά που γράφετε προκύπτει πως η μητέρα σας πάσχει από ισχαιμική μυοκαρδιοπάθεια - καρδιακή ανεπάρκεια που επιδεινώνεται από μια βαλβιδοπαθεια και από αναιμία.
    Η φαρμακευτικη αντιμετώπιση της καρδιακής ανεπάρκειας έχει βελτιωθεί αρκετά τα τελευταία έτη και εφόσον δεν επαρκεί, συμπληρώνεται με την τοποθέτηση ειδικών συσκευών.
    Οι καρδιακές βαλβίδες με σοβαρή δυσλειτουργία μπορούν, εφόσον υπάρχει ένδειξη, να διορθώνονται διαδερμικα δηλαδή χωρίς την ανάγκη χειρουργείου ή και θωρακοσκοπικα δηλαδή με μια πολύ μικρή τομή λίγων εκατοστών με άμεση κινητοποίηση του ασθενη.
    Η αναιμία σε ασθενείς με καρδιακή ανεπάρκεια επιδεινώνει αρκετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ευκαρπίδης Ευάγγελος

    Καρδιολόγος

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας, η μητέρα σας, οπος το γράψατε, έχει μαζέψει μερικά σοβαρά προβλήματα της καρδιάς μετά από έμφραγμα και παρά το bypass χειρουργείο και τα μπαλονάκια. Αυτό σημαίνει οτι χρείαζεται καλή και λεπτομερής καρδιολογική εξέταση, ενα καλό Τριπλεξ καρδιάς και προφανός ρύθμιση των φαρμάκων για την καρδιακή ανεπάρκεια και της βαλβήδας. Βεβαίως χρειάζεται και περαιτέρω εξετάσεις για την διερεύνηση της αναιμίας (χαμιλό αιματοκρίτη). Περαστηκά! Dr. Carolin Sonne

    Dr.Sonne Carolin

    Καρδιολόγος