• Καρδιακή ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 02/07/2023

Μετά από δυο επεισόδια στηθάγχης σε ηρεμία που με οδήγησαν στα επείγοντα, έγινε στεφανιογραφία βρέθηκε ότι πάσχω από " στεφανιαια νόσο μικρών αγγείων" . Το τεστ κοπώσεως βγήκε θετικό. Μου δόθηκε ,Tildiem 2x60mg, salospir 100mg και Ranexa 2x375mg. Τα παίρνω 2 μήνες αλλά νιώθω ότι δεν μου κάνουν καλό .. Πρήζονται τα πόδια μου, και στο αριστερό εμφανίστηκαν φλεβες και αιμωδιες, νιώθω ταχυκαρδία, φτερουγίσματα ζάλη και δύσπνοια στα καλά καθούμενα καθιστή ή ξαπλωτή, όταν ανεβαίνω σκαλες νιώθω τους μυς των ποδιών και των μηρών πολύ αδύναμους σαν να έχω κάνει μια ώρα τρέξιμο . Είμαι γυναίκα 49 ετών Χρειάζομαι μια δεύτερη γνώμη και μια σαφή διάγνωση γιατί δεν έχω καταλάβει τι μου συμβαίνει, τι κίνδυνοι υπάρχουν και αν μπορώ να συνεχίσω τις δραστηριότητες μου χωρίς φόβο ή θα πρέπει να κάνω προσαρμογές στη ζωή μου ..

4 ειδικοί απάντησαν

  • Η νόσος των μικρών αγγείων είναι μία κατάσταση κατά την οποία οι μικρές αρτηρίες της καρδιάς στενεύουν, είναι πιο συνηθισμένη στις γυναίκες και εμφανίζει στηθαγχικό άλγος, δύσπνοια, αδιαθεσία. Η θεραπεία της περιορίζεται στην φαρμακευτική αγωγή και στην ρύθμιση των παραγόντων κινδύνου αρτηριακή υπέρταση, σακχαρώδη διαβήτη, χοληστερόλη, σωματικό βάρος, κάπνισμα. Μπορείτε να συνεχίσετε τις καθημερινές δραστηριότητες σας σε επίπεδο χωρίς πρόκληση θωρακικού άλγους ή δύσπνοιας. Δεν υπάρχουν επιστημονικές μελέτες που να δείχνουν τι πρέπει να γίνει για να αποτραπεί η νόσος των μικρών αγγείων.

    Χαιρετάκη Ελένη - Premedicare

    Καρδιολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • ΤΑ ΕΝΟΧΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΌ ΤΟ TILDIEM. ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΆΞΕΤΕ ΜΕ ΚΆΠΟΙΟ ΑΝΤΙΑΡΡΥΘΜΙΚΟ ΚΑΤΌΠΙΝ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΕΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΡΆΠΟΝΤΑ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ TILDIEM ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΟΙΔΗΜΑΤΑ ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ. ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΑΥΞΗΣΤΕ ΤΗΝ ΔΟΣΗ ΤΟΥ RANEXA- ΣΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ. Η ΜΙΚΡΟΑΓΓΕΙΑΚΗ ΣΤΗΘΑΓΧΗ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΩΝ ΑΓΓΕΙΩΝ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ-Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ. ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΗ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ

    Τριανταφύλλου Φωτεινή

    Καρδιολόγος

    Φάρσαλα

  • ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΑΡΜΑΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΚΝ ΚΑΙ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΤΕ ΣΤΗΘΑΓΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ Η ΛΗΨΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας