• Καρδιακή ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 08/01/2024

Είμαι 52 ετων. Πριν 15 ημέρες ξυπνησα με οξεία δύσπνοια χωρίς προηγουμενο ιστορικό. Διακομισθηκα με το ΕΚΑΒ στα επειγοντα, με πολυ χαμηλο κορεσμό (70%) και υψηλή πιεση 24/16. Κοντεψα να πεθανω. Μου χορηγήθηκε ενδοφλέβια lasix για αποσυμφόρηση του πνευμονικου οιδηματος και παρεμεινα για νοσηλεια και εξετάσεις 4 ημερες. Το στεφανιογραφημα δεν είχε παθολογικα ευρήματα, αντιθέτως έδειξε πολυ καλη δομή και λειτουργία των αρτηριων. Ο υπερηχογραφικος έλεγχος έδειξε μέτρια ανεπάρκεια της μιτροειδους βαλβίδας, διαστολικη δυσλειτουργία grade ll και κλάσμα εξωθησης 30/35%. Η διάγνωση ειναι καρδιακή ανεπάρκεια, δεν είχα ποτε δύσπνοια, κόπωση, λιποθυμικες τάσεις, ωστόσο με την εμμηνόπαυση πριν από 3 χρόνια αρχισα να συσσωρευω κιλά χωρίς να αλλάξω τίποτα στις συνήθειες μου και χωρίς να μπορώ να χάσω ουτε δράμι. Μου συστήθηκε φαρμακευτική αγωγή που παιρνω ανελλιπώς lasix, inspra, forxiga, diovan, emcomcor και μαγνητική τομογραφία καρδιάς. Τι προγνωση θεωρείτε οτι εχω, θα ανακάμψει το κλάσμα εξωθησης με διαιτα , άσκηση και φαρμακευτική αγωγή η η κατάσταση θα επιδεινωθεί έτι περαιτερω; Από τι μαγνητική ποιες πληροφοριες περιμένουμε; Πρεπει να με παρακολουθει ιατρός εντός νοσοκομείου η αρκεί ιδιώτης; Ευχαριστώ για όποιον μπει στον κόπο να απαντησει

3 ειδικοί απάντησαν

  • Η κατάσταση θα βελτιωθεί. Η μαγνητική είναι η πιο εξειδικευμένο αναίμακτη απεικόνιση. Από καρδιολόγο είτε ιδιωτικού είτε δημοσίου φορέα συχνή παρακαλουθηση. .

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Χρειάζεστε τακτική καρδιολογική παρακολούθηση επανεκτίμηση και πιθανόν εκτίμηση της ανεπάρκειας μιτροειδούς αν χρειάζεται καρδιοχειρουργική αντιμετώπιση

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Καρδιολόγος

    Κηφισιά

  • Καλά θα κάνεις να χάσεις κιλά (ιδίως αν είναι πολλά) με οποιοδήποτε τρόπο.Απο ότι βλέπω παίρνεις πλήρη αγωγη δεν χρειάζεται κάτι επιπλέον.Μπορει να σε παρακολουθεί και ιδιώτης και μόνο αν και όταν χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο να απευθύνεσαι σε νοσοκομείο

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος