• Ίωση Γρίπη Κρυολόγημα
  • Υποβλήθηκε 28/04/2024

Ο γιος μου είναι 14 χρονών. Πριν 9 μέρες ανέβασε πυρετό υψηλό για μιαμιση μέρα. Με τα αντιπυρετικά έπεσε πήγαμε στο γιατρό και διαγνώστηκε με λαρυγγοτραχειίτιδα.. πήραμε σιρόπια...τώρα αντιβίωση augmentine. Ολες αυτές τις μέρες έχει βήχα.. τον πήγα σε δύο γιατρούς. Ό ένας μας έβαλε στο xozal, sinecod σιρόπι και μετά από 5 μέρες μας είπε να πάρουμε 40 σταγόνες soldesanil. Ο άλλος μας έδωσε augmendine αντιβίωση, modulair χάπι και σιρόπι για τον βήχα. Τις σταγόνες soldesanil δεν τις έδωσα..Το παιδί συνεχίζει να βήχει....και τα βράδια.

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα
    Δε θα ήθελα να σχολιάσω τα φάρμακα που έχουν δοθεί γιατί δεν ξέρω τον ασθενή και δεν ξέρω και την κλινική εξέταση των συναδέλφων τι έδειξε.
    Απλά θα μπορούσατε να ελέγξετε αν έχει κάνει ο γιος σας το επαναληπτικό για την ηλικία του εμβόλιο του κοκκυτη, μιας και υπάρχουν πολλά κρούσματα στην Ελλάδα. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να γίνει συζήτηση με το θεράποντα/ τη θεράπουσα ιατρο για αλλαγή θεραπείας όχι μονο συντηρητική αλλά και αντιβιοτικής αγωγής.

    Θάνος Χρήστος

    Παιδίατρος (Ιατρός παιδικής & εφηβικής ηλικίας)

    Καλαμαριά