• Ίωση Γρίπη Κρυολόγημα
  • Υποβλήθηκε 19/09/2023

Καλησπέρα. Εδώ και 5 μέρες έχω πόνο και διόγκωση στον λεμφαδένα ακριβώς κάτω από το σαγόνι αριστερά. Έχω συμπτώματα οπως βαρύ κεφάλι και πόνο στα μάτια , πονόλαιμο ,συνάχι με έντονο πονο εσωτερικά στα ρουθούνια, βουλωμένο αφτί με πόνο σε αυτό και δέκατα. Δεν έχει ξανά πριστει λεμφαδενας τόσο πολύ σε ίωση και με τόσο πονο (από μικρή αρρωσταίνω συνέχεια με ιώσεις). Επισης έχω δυο έγκλειστους φρονιμητες οι οποίοι με ταλαιπωρούν αρκετές φορές μέσα στο χρόνο με έντονο πονο και πρήξιμο όμως τώρα δεν έχω ενόχληση σε κάποιο δόντι. Ούτε είχα κάποιο πρισμενο λεμφαδένα όταν είχα έντονους πόνους σε αυτούς. Υπάρχει λόγος ανησυχίας για τον λεμφαδένα; Ευχαριστώ

1 ειδικός απάντησε

  • Τα συμπτώματα που αναφέρετε παραπέμπουν σε λοίμωξη του ανώτερου αναπνευστικού είτε από ιό , είτε από μικρόβιο,. Η λοίμωξη αυτή μπορεί να συνοδεύεται από παρουσία ορατού , ψηλαφητού ή και επώδυνου λεμφαδένα στην τραχηλική χώρα. Θα πρέπει να γίνει κλινική εξέταση και αν πιθανολογείται μικροβιακός παραγοντας να λάβετε το κατάλληλο αντιβιοτικό. Πάντως με την αποδρομή του μικροβιακού ή ιογενούς αιτίου κατά πάσα πιθανότητα θα μειωθεί σε μέγεθος και ο λεμφαδένας. Αν δε γίνει αυτό και ο λεμφαδένας είναι ικανός σε μέγεθος θα πρέπει να διερευνηθεί με περισσότερες εργαστηριακές και απεικονιστικές εξετάσεις ή και ιστολογική εξέταση.

    Παπαμιχαήλ Μαρία

    Παθολόγος

    Κολωνός