• Ίωση Γρίπη Κρυολόγημα
  • Υποβλήθηκε 10/01/2023

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΓΡΙΠΗ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ

10 ειδικοί απάντησαν

  • το εμβόλιο της γρίπης προσαρμόζεται κάθε χρόνο στα στελέχη του προηγούμενου έτους και σε μερικά που αναμένονται το τωρινό έτος οπότε δεν καλύπτει όλους τους ιούς της γρίπης

    Ασκητή Μαρία

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Χειρουργός Κεφαλής και Τραχήλου

    Κάτω Τούμπα

  • Το εμβολιο γριπης προστατευει απο βαρια νοσηση και νοσηλεια , αρα παντα υπαρχει η πιθανοτητα νοσησης ακομα και στους εμβολιασμενους.Ο εμβολιασμενος για γριπη κατα κανονα περναει ηπιοτερα την γριπη σε σχεση με τον μη εμβολιασμενο.

    Τομαράς Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΜΕ ΗΠΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Ή ΚΑΙ ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ.

    Ζέρβας Γεώργιος

    Γενικός Οικογενειακός Ιατρός

    Σαντορίνη

  • το εμβολιο δεν καλύπτει 100%

    Παρούση Αμαλία

    Γενικός Γιατρός

    Αχαρνές

  • ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΠΗΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΩΤΟΝ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΡΙΠΠΕΣ (ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΙΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΓΡΙΠΠΗ) ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΓΡΙΠΠΗΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΝΑΣ ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΜΒΟΛΙΟ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΛΥΨΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ

    Βασσάλος Δημήτριος

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Χολαργός

  • Αυτο που κολλήσατε είναι άλλη ίωση ,και όχι γρίππη τυπου Α

    Χατζηαποστόλου Παναγιώτης

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Το εμβόλιο της γρίππης της εκάστοτε χρονιάς μας προστατεύει από 3 μόνο στελέχη του ιού της γρίππης. Τα στελέχη του εμβολίου αποφασίζονται με βάση το ποια είναι τα πιο πιθανά να πλήξουν τον πληθυσμό και αποφασίζεται μετά από στατιστικές μελέτες. Δεν αποκλείεται να έχετε προσβληθεί από ένα άλλο στέλεχος του ιού της γρίππης διαφορετικό των εμβολίων. Επίσης το εμβόλιο δεν σας προστατεύει από άλλου είδους ιογενείς λοιμώξεις όπως το κοινό κρυολόγημα. Για να μάθετε αν όντως έχετε γρίππη μπορείτε να κάνετε ένα ειδικό τεστ στον οικογενειακό σας γιατρό.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • Το εμβόλιο της γρίπης, (όπως και το εμβόλιο για covid-19 αλλά και όλα τα άλλα εμβόλια), δεν γίνονται για να μην κολήσεις γρίπη, αλλά για να νοσήσης πιό ήπια. Δηλ. για να περάσεις όσο γίνεται πιο ελαφριά την γρίπη.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Τα εμβόλια μας προστατεύουν ώστε να νοσήσουμε με ηπιότερα συμπτώματα , δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο να νοσήσουμε

    Κουτσοκέρα Αλεξάνδρα

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Βριλήσσια