• Ινομύωμα
  • Υποβλήθηκε 27/11/2023

Καλησπέρα...Στα 26 (2015) μου είχα ένα "ξέσπασμα" του θυρεοειδή... Μέτα από πέντε μήνες στα μέσα του κύκλου είδα λίγο καφέ. Ανακάλυψα ότι είχα ένα ινομύωμα. Το συγκεκριμένο εμφανίστηκε πίσω από την μήτρα και είχε υγρό μέσα. Κυστικα εξαλαγμενο μου είπαν... Το 2018 εφανήσα αλλο ένα με την κορύφωση να έρχεται το 2020. Το ‘20 είχα καθυστέρηση 2 εβδομάδες και επειδή είχα και μια επαφή με τον άντρα μου πιο ελεύθερη άρχισα να έχω υποψίες. Εγώ μέχρι να κάνω θεραπεία για τον θυροειδή η περίοδος μου διαρκούσε με το ζωρη 3 μέρες. Όταν αδιαθέτησα τελικά είχα μεγάλη ροή, πονούσα και δεν μπορούσα να περπατήσω!Είχα απίστευτη αιμορραγία και πήγαινα κάθε τρεις ώρες να αλλάξω !! Τελικά τον Οκτώβριο του 2020 αφαίρεσα τα ινομυώματα λαμπαροσκοπικα και μου είπε ότι μου έγινε μία κάθετη ραφή στην μήτρα και ότι πέρασε μέσα στην κοιλότητα της. Μου είπε να προσπαθήσω για παιδί σε ένα χρόνο. Στους 6 μήνες όμως εμφανίστηκε ένα ινομύωμα . Το 2022 τον Μάιο έκανα απόξεση,του είπα γιατί έβγαζα πολύ μεγάλους θρόμβους και αρκετό αίμα. Στο μεταξύ από όλα αυτά ως λογικό είχα και προβλήματα με τον σίδηρο που εννοείται δεν ξανά είχα. Άλλα καμία προειδοποίηση απο τον γιατρό. Ευτυχώς κάνω αρκετά συχνά εξετάσεις και το ανακάλυψα . Μετά από αυτό είχα κάποια φάση αιμορραγία για 1 μήνα και κάτι, αλλά μετά αυτό είμαι οκ. Επισκέφτηκα αλλο γιατρό γιατί μετά από όλα αυτά δεν είχα πλέον εμπιστοσύνη... Έχει ένα χρόνο που έχουμε κανει γύρω στις πέντε προσπάθειες με τέστ ωορρηξίας κτλπ. Έκανα και mri τον Μάρτιο του 2023 . Έχω δύο ινομυώματα, στο MRI αυτό που πιθανόν επηρεάζει είναι ένα υποβλεννογόνιο ινομύωμα 3,5 x 2,8 x 2,7 cm (TR, CC, AP; όγκος= 13,7 mL) το οποίο περνάει ελαφρός μέσα στην κοιλότητα της μήτρας. Έχω επισκεφτεί αρκετούς γιατρούς και ο καθένας λέει τα δικά του. Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει με κάποιο τρόπο θα το εκτιμούσα. Θα μπορούσα να στείλω σχετικές εξετάσεις και αν μπορεί κάποιος πραγματικά να βοηθήσει να μιλούσαμε μέσω βιντεοκλήσης αρχικά.

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει κάποιος να δει τη μαγνητική που κάνατε για να ξέρει ακριβώς που βρίσκετε το ινομυωμα που μπορεί να επηρεάζει την κοιλότητα. Προφανώς θα πρέπει να γίνει ένας πλήρης έλεγχος υπογονιμότητας αφού προσπαθείτε έναν χρόνο για εγκυμοσύνη χωρίς επιτυχία. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου