• Ινομύωμα
  • Υποβλήθηκε 18/01/2023

Καλησπέρα εδώ και πολύ καιρό έχω θέμα με την περίοδο μου. Κάποιο διάστημα δεν μου ερχόταν περίοδος μετά από περίπου 3 μήνες είδα περίοδο και μου κράτησε 20 μέρες. Αφού πήγα σε ένα γιατρό μου έδωσε κάτι χάπια και σταματησε το αίμα. Αλλά μετά πάλι τα ίδια μου έρχεται περίοδος και το αίμα δεν σταματάει. Πάω σε έναν άλλο γιατρό μου έδωσε μια θεραπεία με αντισυλληπτικά για 1 μήνα να μου σταματήσει η περίοδος και έτσι έγινε.. τώρα ξανά έχω περίοδο είναι 6η μέρα και εκεί που πάει να τελειώσει ξανά αρχίζει πάλι.. υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι κακό?

12 ειδικοί απάντησαν

  • ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ . ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΚΟΛΠΙΚΟΣ ΥΠΕΡΗΧΟΣ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • μάλλον όχι αλλά δεν μπορεί να σας απαντήσει με σιγουρια΄κανείς εαν δεν ξέρει το ιστορικό σας και δεν σας έχει εξετάσει.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Αγαπητή φίλη.
    Για ορμονική διαταραχή πρόκειται, θεωρώ ότι έχεις κάνει υπερηχογράφημα μήτρας και ωοθηκών, οπότε χρειάζεσαι συμβουλευτική για ρύθμιση κύκλου, από τον συνάδελφο που σε παρακολουθεί.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας.
    Καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε σας ανησυχεί και αναζητάτε πληροφορίες σχετικά με τις επιλογές σας. Οι γυναικολόγοι που σας έχουν δει τι εξήγηση σας έδωσαν? Γνώμη μου είναι ότι όσο πιο καλά είναι ενημερωμένος κάποιος τόσο λιγότερος χώρος για τον φόβο υπάρχει. Βρείτε έναν γιατρό που θα σας εξηγήσει γιατί σας συμβαίνει αυτό και πως μπορείτε να το αντιμετωπίσετε. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Γειά σας, οι διαταραχές του κύκλου στη γυναίκα είναι πολύ συχνές και συνήθως καλοήθεις, ωστόσο αν επιμένουν μια υστεροσκόπηση μπορεί να αποκλείσει με σιγουριά μια πιθανή κακοήθεια.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Δεν μπορω να σας απαντησω ετσι ευκολα. Η περιπτωση κακοηθειας παντα υπαρχει. Χρειαζεται πληρης εξεταση και υπερηχοι. Παντως ψαξτε το και μην μεινετε σε προχειρες λυσεις με φαρμακα.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Η σύντομη απάντηση είναι ναι. Κατά τα άλλα είναι σημαντικό να σας δει γυναικολόγος με ειδίκευση στη γυναικολογική ενδοκρινολογία - γονιμότητα.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Το κακο ειναι οτι ειστε αδιαγνωστη. Ναι, παρτε αντισυλληπτικα ή προγεστερονη και θα σταματησει το αιμα ετσι κι αλλιως, αν δεν μπει διαγνωση ομως για ποιο λογο κανετε μητρορραγιες, θα συνεχισει το προβλημα σας

    Ρήγος Ιωάννης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαϊδάρι

  • Καλησπέρα σας κανονικά πριν δώσουμε το οτιδήποτε πρέπει να γίνει ένας μεγάλος ορμονικός έλεγχος και με καμπύλες ζαχάρου και ινσουλίνης για να μπορέσουμε να εντοπίσουμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αρμονικό ανάλογα τα αποτελέσματα τότε δίνουν και την κατάλληλη θεραπεία

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Δεν είπατε πόσο χρονών είστε για να σας προβληματίζει το αίμα προφανώς είστε σε εμμηνόπαυση η σύσταση είναι να κάνετε Διαγνωστική Αποξεση για να αποκλειστεί κακοήθεια και να βρεθεί η αιτία

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, θα πρέπει να κάνετε ένα κολπικό υπερηχογράφημα, μία καλλιέργεια κολπικού υγρού και έναν ορμονικό έλεγχο αρχικά μήπως και βρεθεί η αιτία για αυτές τις μηνορραγίες που έχετε.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καθώς δεν αναφέρεται η ηλικία σας δεν μπορώ να σας απαντήσω συγκεκριμένα. Ανεξάρτητα όμως από το πόσο χρονών είστε, χρειάζεται να γίνει μια προσεκτική διαγνωστική προσέγγιση. Πριν από οτιδήποτε ένας ορμονικός έλεγχος και διακολπικό υπερηχογραφημα μετα το τελος της περιοδου. Ανάλογα με τα αποτελέσματα μπορεί να χρειαστεί και κάποιος περαιτέρω έλεγχος. Σύμφωνα με αυτά που αναφέρετε πρέπει να γίνουν αυτά πριν προχωρήσουμε σε οποιαδήποτε αγωγή...

    Νικολαΐδου Μαριλία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πειραιάς