• Ινομύωμα
  • Υποβλήθηκε 19/04/2024

Καλημέρα σας. Υπεβλήθην πριν από λίγες ημέρες σε λαπαροσκοπική αφαίρεση εξωτερικού ινομυώματος, το οποίο ήταν μεγέθους 5 εκατοστών και κολλημένο στο τοίχωμα της μήτρας. Βρισκόταν στο σημείο του παχέος εντέρου. Εν ολίγοις, μού επιτρέπεται η προσπάθεια για σύλληψη μετά από 6 μήνες και απαγορεύεται να γεννήσω φυσιολογικά, διότι, όπως μού ειπώθηκε, υπάρχει κίνδυνος ρήξης στο σημείο από όπου αφαιρέθηκε το ινομύωμα κατά το στάδιο της εξώθησης. Εκτός κι αν περιμένω 2 χρόνια από το χειρουργείο, για να έχω ίσως κάποια ελπίδα για φυσιολογικό τοκετό. Όμως με συμβούλεψαν να μην το καθυστερήσω, επειδή είναι πιθανή η επανεμφάνιση νέου ινομυώματος. Σημειωτέον, είμαι ήδη στα 35 και το χειρουργείο ήταν επιτυχές, δεν πειράχθηκε καθόλου το εσωτερικό της μήτρας και στη διερεύνηση της λαπαροσκόπησης φάνηκε ότι μήτρα, ωοθήκες και σάλπιγγες είναι σε άριστη κατάσταση. Θα εκτιμούσα πολύ να διαβάσω και κάποια άλλη γνώμη, γιατί προβληματίζομαι και αναστατώνομαι ξανά στην ιδέα ενός χειρουργείου, όπως είναι η καισαρική, μιας και ιδανικά, θα ήθελα να μην αποκτήσω μόνο ένα παιδί. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις ενδεχόμενες απαντήσεις σας.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται τι τύπου ινομυωμα ήταν. Πόσο δλδ μέσα στο μυομητριο εισχωρουσε. Το πιο ακίνδυνο είναι να κάνετε καισαρική.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα σας. Για να σας απαντήσει κάποιος με σαφήνεια κ σωστά θα πρέπει να γνωρίζει το πλήρες ιστορικό σας κ να μελετήσει καλά το χειρουργείο που κάνατε για να δει που ακριβώς βρισκόταν το ινομύωμα που αφαιρέσατε. Γενικά, πάντως η συμβουλή μου θα ήταν να μην καθυστερήσετε μια εγκυμοσύνη μόνο με την ελπίδα οτι θα γίνει καλύτερη επούλωση. Επίσης, εαν ενημερωθείτε σωστά και αποδέχεστε του κινδύνους κ τα ρίσκα που μπορεί να έχει ένας φυσιολογικός τοκετός τότε θα μπορούσατε να προχωρήσετε. Επαναλαμβάνω οτι τα πατραπάνω είναι μόνο γενικές συμβουλές κ όχι συγκεκριμένες για την δική σας περίπτωση. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμη η απάντηση μου.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου