• Ινομύωμα
  • Υποβλήθηκε 05/05/2023

Ινομυώματα και εγκυμοσύνη! Ανακάλυψα οτι έχω δύο στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου.. μεγαλώνουν κι αυτά με τη πάροδο της εγκυμοσύνης.. το ένα έφτασε στα 6εκ.. πόσο επικίνδυνο είναι αυτό; Θα έχω κάποιο πρόβλημα;;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι δεν θα έχετε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Συνήθως δεν δημιουργούν πρόβλημα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Εξαρτάται που βρίσκονται, σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να γίνει κάτι τώρα, απλά τα παρακολουθούμε

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Ειναι λογικο καθως τα ινομυωματα ειναι ορμονοεξαρτωμενα και συνηθως μεγαλωνουν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και μετα υποστρεφουν.Ενεχουν κινδυνο προωρου τοκετου ,ατονιας της μητρας κατα τον τοκετο ,αδυναμια διενεργειας φυσιολογικου τοκετου,αιμορραγιας κατα τον τοκετο αλλα αυτο εξαρταται σε μεγαλο βαθμο και απο τη θεση τους στο τοιχωμα της μητρας.Τις περισσοτερες φορες παρολα αυτα δε συμβαινει καποια απο τις παραπανω επιπλοκες .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Εξαρτάται από τη θέση τους, δεν είναι κάτι «επικίνδυνο» ωστοσο

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Εξαρτάται που είναι μπορεί να χρειαστεί να κάνετε καισαρική τομη(αναλόγως θέσης)

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλημέρα, τα ινομυώματα στην εγκυμοσύνη συνήθως μεγαλώνουν. Τις περισσότερες φορές δεν προκαλούν κάποιο πρόβλημα. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι να νεκρωθουν, είτε πριν ή μετά τον τοκετό. Ευτυχώς δεν συμβαίνει πολύ συχνά.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι σας αγχωνει η διάγνωση των ινομυωματων σε μια περίοδο που θα έπρεπε να τη ζείτε με χαρά, όπως αυτή της εγκυμοσύνης. Τα ινομυωματα στην εγκυμοσύνη "τρέφονται" από τα αυξημένα οιστρογόνα και πολλές φορές μεγαλώνουν. Πολύ σημαντικό δεν είναι τόσο το μέγεθος των ινομυωματων αλλά η θέση τους σε σχέση με την κοιλότητα της μήτρας για να δούμε κατά πόσο μπορεί να επηρεάσουν ή όχι μια κύηση και τον τοκετό. Το πιο συχνό σύμπτωμα των ινομυωματων που μεγαλώνουν γρήγορα είναι ο πόνος που μπορεί να προκαλέσουν αλλά αυτό συνήθως κρατάει λίγες ημέρες και ευτυχώς δεν συμβαίνει πάντα. Επειδή δεν γνωρίζω ούτε σε πιο στάδ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου