• Ινομύωμα
  • Υποβλήθηκε 18/09/2023

Έχω ινομυωματα εξωτερικά πάνω στη μήτρα. Το ένα είναι μεγάλο. Ο γυναικολόγος μου πρότεινε την τοποθέτηση σπιράλ. Δεν έχω αιμορραγίες και είμαι 48 χρονών. Φυσικά έπαθα αναιμία. Έχω βαριά περίοδο. Είναι σωστή αυτή η θεραπεία? Επειδή άλλος γυναικολόγος μου πρότεινε αφαίρεση της μήτρας και των ινομυωματων (να παραμείνει ο τράχηλος)- κανονικό χειρουργείου - Ποια είναι η καλύτερη θεραπεία? Έχω αγχωθει.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Και οι 2 θεραπείες είναι αποδεκτές υπο προϋποθέσεις.

    Σαρρής Ιωάννης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αγία Παρασκευή

  • Αν έχετε μεγάλες αιμορραγίες και δεν έχετε σκοπό να τεκνοποιήσετε καλό θα ήταν να αφαιρεθεί η μήτρα σας. Θα είναι μια οριστική λύση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Γενικά το βασικό είναι να είστε καλά ενημερωμένη ώστε να ειστε σε θεση να αποφασίσετε εσείς τι είναι το καλύτερο για εσάς. Εάν το μόνο σύμπτωμα σας είναι η βαριά περίοδος πολύ σωστά ο γυναικολογος σας, σας πρότεινε μια συντηρητική αντιμετώπιση όπως το σπιράλ. Φυσικά μη γνωρίζοντας το μέγεθος των ινομυωματων σας, το πόσο γρήγορα μεγαλώνουν και τι υπερηχογραφικα στοιχεία έχουν δεν μπορώ να είμαι πιο συγκεκριμένος. Σε περίπτωση που χρειάζεται ή θέλετε να κάνετε χειρουργικής επέμβαση, πάντως, θα μπορούσατε μάλλον να το κάνετε και με λαπαροσκοπηση που θα ήταν ένας τρόπος λιγότερο επεμβατικος. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα έπρεπε να αν... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου