• Ινομύωμα
  • Υποβλήθηκε 15/03/2023

Έκανα γενική αίματος κ ο αιματοκρίτης μου ήταν 25 ξεκίνησα έλεγχο για το αίτιο κ βρέθηκε ότι έχω ινομυωματα έχω κάνει ήδη 3 καισαρικές κ φοβάμαι έχω κ χαμηλό αιματοκρίτη κ φοβάμαι αλλά ο γιατρός μ είπε χειρουργείο καισαρική φοβάμαι θα περάσω τα ίδια όπως μια γεννά ;; Μετά την αφαιρέσει μήπως ξανά βγάλω ; Είμαι 41 ετών

8 ειδικοί απάντησαν

  • Το γεγονός ότι έχετε ινομυώματα δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι αυτά ευθύνονται για την αναιμία σας, εκτός αν όντως έχετε πολύ βαριές περιόδους και η θέση τους είναι τέτοια ώστε να το δικαιολογεί. Ωστόσο τότε μάλλον θα χρειαζόταν υστεροσκοπική αφαίρεση. Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει περίπτωση να κάνετε χειρουργείο όπως η καισαρική διότι τώρα όλα αυτά γίνονται λαπαροσκοπικά με παραμονή μόνο μιας μέρας στο νοσοκομείο και πολύ γρήγορη αποθεραπεία. Στην ερώτηση αν μπορείτε να ξαναβγάλετε, ναι μπορείτε. Αν κάτι τέτοιο σας ανησυχεί, θα μπορούσατε να αναζητήσετε το ενδεχόμενο κάποια πιο ήπια θεραπεία να είναι κατάλληλη για εσάς.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Έχετε πολύ αίμα στην περίοδο? Τα ινομυώματα δεν κάνουν πάντα αιμορραγίες και αναιμία και δεν χειρουργούνται πάντα.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • καντε λαπαροσκοπικη αφαιρεση ινομυωματος

    Παππάς Ασημάκης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Ενδοσκοπικός Χειρουργός - Μαιευτήρας

    Πεύκη

  • ΔΥΣΚΟΛΑ ΞΑΝΑΒΓΑΙΝΟΥΝ . ΠΑΡΤΕ ΠΡΩΤΑ ΣΙΔΗΡΟ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ Ο ΜΑΟΚΤΡΙΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Λογικά για να έχετε τόσο χαμηλό αιματοκριτη έχετε πολύ βαριές περιόδους με πολύ αίμα. Αν η αναιμία οφείλεται στις αιμορραγίες σας λόγω ινομυωματων καλό θα είναι να τα αφαιρέσετε. Δεν χρειάζεται να φοβάστε αρκεί να έχετε εμπιστοσύνη στον γυναικολόγο σας.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Αν είναι μεγάλα τα βγάζεις θεωρητικά μπορεί να ξαναβγούν μέχρι την εμμηνόπαυση

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Δεν έχετε τίποτα να φοβάστε αλλά από την άλλη θα πρέπει να αντιμετωπίσετε με θάρρος και μια κατάσταση που σας οδήγησε να χάσετε τόσο αίμα. Δυστυχώς, επειδή δεν γνωρίζω πόσο βαριές αιμορραγίες έχετε και αν τα ινομυώματα είναι η αιτία της αναιμίας σας αλλά ούτε το μέγεθος τους και τη θέση τους δεν μπορώ να σας δώσω ακριβείς πληροφορίες. Εάν πάντως τα ινομυώματα σας είναι όντως η αιτία που έχετε τόσο χαμηλό αιματοκρίτη και πρέπει να αφαιρεθούν θα σας έλεγα να συμβουλευτείτε και κάποιον εξειδικευμένο γυναικολόγο για να σας πει εάν αυτά μπορούν να αφαιρεθούν και λαπαροσκοπικά. Ελπίζω να σας βοήθησα και περαστικά σας.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • ΕΦΕΝΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΑΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ Η΄ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΝΕΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ, ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός