• Ίλιγγος και ζάλη
  • Υποβλήθηκε 17/07/2023

Γειά σας Είμαι 65 χρονών θα σας γράψω από την αρχή το ιστορικό μου. Εδώ και ενάμιση χρόνο είχα κάποια θολούρα στα μάτια,πήγα οφθαλμίατρο και διέγνωσε θετική διπλωπία πάνω κάτω και αριστερά μετά πήγα καρδιολόγο όλα καλά στον νευρολόγο κάνω αγγειογραφία εγκεφάλου δεν βρέθηκε κάτι μετά έκανα μαγνητική εγκεφάλου ούτε αυτή έδειξε κάτι κάνω έλεγχο παρανεοπλασματικών αντισωμάτων σε τομή παρεγκεφαλίδας όλα αρνητικά ,σε ωρλ που πήγα και έκανα και νυσταγμογραφία ο 1ος είπε ότι ίσως είναι από κάποιο παλαιό μικροαισχιμικό και ο 2ος υπάρχει νυσταγμός κεντρικής αιτιολογίας. Ξαναέκανα μαγνητική αλλά δεν βρέθηκε κάτι,αυτό που έχω περισσότερο από ένα χρόνο είναι όταν περπατάω έχω ζάλη νυσταγμό και αστάθεια περπατάω σαν μεθυσμένος ειδικά όταν είμαι σε όρθια κατάσταση και ακίνητος για κάποια ώρα και πάω να περπατήσω το κορμί μου πάει και μπρος πίσω ο νευρολόγος μου έδωσε zoloft 1oo mg πίνω δύο μήνες και κάτι αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Εσείς τι θα προτείνετε να κάνω??Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

1 ειδικός απάντησε

  • Πρέπει να συζητήσεις το πρόβλημά σου με έναν ΩΡΛ έμπειρο σε θέματα ιλίγγου - ζάλης - ισορροπίας! Η ισορροπία στον άνθρωπο ελέγχεται κυρίως, (όχι μόνο), από το όργανο που λέγεται λαβύρινθος. Ο λαβύρινθος βρίσκεται δίπλα, (κολλητά), με τον κοχλία, που είναι το όργανο της ακοής. Στην πραγματικότητα κοχλίας και λαβύρινθος είναι ένα ενιαίο όργανο. Γιαυτό τα προβλήματα ζάλης, ιλίγγου και ισορροπίας τα εξετάζουν οι ωτορινολαρυγγολόγοι.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα