• Εγκεφαλογράφημα
  • Υποβλήθηκε 25/03/2023

Το εγκεφαλογράφημα δείχνει εάν υπάρχει όγκος στο κεφάλι

6 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι απαραίτητα. Δείχνει λειτουργικές διαταραχές, αλλά δεν διευκρινίζει το αίτιο που τις προκαλεί

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Όχι δεν το δείχνει.

    Dr Κονδύλη Μαρία

    Νευρολόγος

    Πάτρα

  • Μπορεί να προσφέρει κάποιες ενδείξεις αλλά δεν αρκεί από μόνο του για μια τέτοια διάγνωση. Απαιτείται απεικόνιση

    Ρίκος Δημήτριος

    Στρατιωτικός Νευρολόγος

    Λάρισα

  • Δεν είναι ειδική εξέταση !

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Νευρολόγος

    Ίλιον

  • Το εγκεφαλογράφημα είναι μια εξέταση ελέγχου του εγκεφαλικού ρυθμού και κυρίως για πιθανή επιληπτική δραστηριότητα. Σε περίπτωση όγκου μπορεί να δείξει κάποια ευρήματα αλλά δεν είναι διαγνωστικά για το αν υπάρχει όγκος ή όχι στον εγκέφαλο - ουσιαστικά είναι μια εξέταση συμπληρωματική σε αυτές τις περιπτώσεις - εδώ αν υπάρχει τέτοια υπόνοια από τον γιατρό σας απαιτείται μαγνητική εγκεφάλου

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Το ηλεκτροεγκεφαλογράφημα είναι μία μέθοδος παροδικής καταγραφής της ηλεκτρικής δραστηριότητας του εγκεφάλου. Η κύρια ένδειξη του σε εξωνοσοκομειακό πλαίσιο είναι προσπάθεια ανίχνευσης επιληπτικής δραστηριότητας. Δεν είναι η κατάλληλη μέθοδος διάγνωσης κάποιου όγκου καθώς για τη συγκεκριμένη διάγνωση χρειαζόμαστε κάποια απεικονιστική μέθοδος όπως η μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου.

    Παζιώνης Οδυσσεύς

    Νευρολόγος

    Νέο Ηράκλειο